S příchodem teplého počasí je třeba řešit, jak se co nejlépe ochránit před škůdci, jako jsou klíšťata, komáři a další.

V tu chvíli přichází ke slovu REPELENT.

Co je repelent a jaké máme možnosti? Hledali jsme za vás.

Termín „repelent“ pochází z latinského repellens – zahánějící, odpuzující. Repelenty fungují na principu maskování tělesného pachu, zároveň jsou samy o sobě pro hmyzí čichové buňky nepříjemné, a tím ho odpuzují. Někdy mohou být repelenty také v kombinaci s insekticidem, tedy látkou, která hmyz (nebo parazita) přímo zabíjí.

Domácí repelenty

Ne každý se chce na ochranu proti nim stříkat chemickými repelenty. Nabízí se tak možnost vyrobit si odpuzující přípravek proti kousavému a bodavému hmyzu doma, z čistě přírodních ingrediencí. Uvidíte, že účinek bude stát za to! Za jediné negativum přírodních repelentů je považována nutnost jejich velmi časté aplikace. Aby byl přírodní repelent účinný, je třeba jej aplikovat přibližně každou půlhodinu.

Univerzální repelent
V 1 litru vody krátce svaříme 100 g sušeného rozmarýnu, 4 snítky levandule,
2 stonky citronové trávy a necháme vychladnout. Přidáme 1 lžíci bílého
vinného octa a slijeme do sklenice.
Než půjdete do lesa, postříkejte se.

Míla Řepová

Repelenty proti klíšťatům

Rozmarýnový
Klíšťata nesnáší vůni rozmarýnu, proto se jako velmi účinný jeví rozmarýnový repelent, který připravíme úplně jednoduše.

Potřebujeme k tomu:

1 sáček rozmarýnu, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa.

Vodu nalijeme do hrnce a přivedeme ji k varu. Vařící vodu odstavíme a vsypeme do ní rozmarýn, který necháme pořádně vylouhovat. Nechat ho tam můžeme až do úplného vychladnutí vody. Odvar scedíme a přidáme do něj lžíci vinného octa. Takto jsme si vyrobili přírodní repelent proti klíšťatům, který už jen přelijeme do lahvičky s rozprašovačem a uložíme do chladničky. Před každým výletem do přírody si s ním nasprejujeme tělo, zejména tedy nohy, které jsou v kontaktu s trávou. Nevynecháme ani boty. Tento repelent můžete použít nejen na sebe, ale také na své psí miláčky.

Zdroj: 1url.cz/ptdEB

Octový
Ocet klíšťatům rozhodně také nevoní, proto stačí smíchat jeden díl jablečného octa se dvěma díly vody. Do směsi je možné přidat pár kapek oblíbeného oleje, aby nám samotným bylo používání tohoto přírodního repelentu příjemné.

Zdroj: 1url.cz/ptdEB

Citrusový
Velmi účinný odpuzovač klíšťat si můžeme připravit také z citrusů. Do vařící vody přidáme několik oloupaných a nakrájených citrusových plodů – použít můžeme pomeranče, citróny, limetky či grapefruity. Na silném plameni je asi minutku povaříme, poté plamen stáhneme na minimum a vaříme ještě asi hodinu. Citrusové plody pak jen vyjmeme z vody, kterou můžeme po vychladnutí používat jako skvělý repelent.

Zdroj: 1url.cz/ptdEB

Peprmintový
Na klíšťata můžeme jít i s peprmintem, jehož vůni klíšťata nesnáší. Příprava peprmintového repelentu je velmi jednoduchá a nezabere téměř žádný čas. Stačí, když dáte do dvou hrnků vody asi 20 kapek peprmintového olejíčku, směs promícháte a máte hotovo. Tento osvěžující a voňavý repelent pak použijete na odhalené části těla.

Zdroj: 1url.cz/ptdEB

Repelenty proti komárům

Hřebíčkový
Do 200 ml skleničky Alpy dáme na 24 hodin vylouhovat cca 30 ks hřebíčků. Po uplynutí této doby můžeme začít mazat repelent na tělo. Hřebíček ale nevyndáváme, necháme jej v lahvičce napořád. Alpa trošku zhnědne, což není vůbec na závadu. Takto připravený repelent nejenže krásně voní, ale je opravdu účinný. Za pár korun budeme ochráněni proti dotěrným komárům, kteří si najdou raději jinou oběť.

Zdroj: 1url.cz/ptdEB

Z citronové trávy
Citronová tráva neboli citronela působí skvěle nejen proti komárům, ale odpuzuje také jiné druhy hmyzu. Smícháme základní olej (například slunečnicový, prodávaný v lékárně) s esenciálním olejem z citronely. Přidáme do něj cca 10 kapek. Stejně účinný je i eukalyptový olej z eukalyptu citronového. Takto připravený repelent aplikujeme na prokrvená místa na kůži. Uvidíte, že se vám komáři a další bodavý hmyz budou obloukem vyhýbat.

Zdroj: 1url.cz/ptdEB

Recept na ořechové mazání

Půl kila pokrájených zelených slupek z vlašských ořechů svaříte cca v 1 litru vody (pozor, obarví hrnec) a vychlazený extrakt rozlijete do lahviček s Alpou v poměru 1:3 (tři díly extraktu na jeden díl lihu). Pro efekt můžete do lahvičky ještě přihodit pár kousků pokrájených ořechových slupek a nechat alespoň dva týdny louhovat. Tekutinu nanášejte na pokožku, jedna aplikace vystačí až pět hodin. Jako alternativu můžete využít zelené šištičky túje.

Zdroj: 1url.cz/atdET

 Repelenty z obchodní sítě

Pokud se rozhodnete používat repelenty kupované, měli byste vědět, že existují repelenty zvlášť pro děti a dospělé.

Pro dospělé

V repelentech určených pro dospělé se nejčastěji setkáte s těmito látkami:

DEET – bylo vyvinuto na konci druhé světové války jako účinná ochrana vojáků před komáry přenášejícími malárii. Pro civilní použití bylo uvolněno v roce 1957. S touto látkou je tedy skoro šedesátiletá zkušenost. Za tu dobu nebyly pozorovány žádné závažnější vedlejší účinky na člověka ani na životní prostředí a při dodržování pokynů pro aplikaci by tato látka měla být relativně bezpečná.

Pyrethroidy (permethrin/deltamethrin) – Jedná se o insekticidy, tzn. látky, které hmyz zabíjí. Pyrethroidy vykazují širší spektrum účinku než ostatní látky. Velmi dobře působí proti klíšťatům, dokonce lépe než DEET, dále proti pavoukům, mravencům, švábům, štěnicím. Permethrin bývá součástí repelentů určených na oděv, obuv, stany či moskytiéry.

Pro děti

Účinnou látkou v dětských repelentech nebo v repelentech určených pro jedince s citlivou pokožkou se předpokládá nižší dráždivost při zachování srovnatelných repelentních vlastností, jako má DEET. Aplikace repelentních přípravků u dětí by měla vždy probíhat pod dohledem dospělého.

Pro děti mladší 3 měsíců

se doporučuje použití moskytiéry spolu s repelentem aplikovaným na ni.

Správná aplikace

Aby byl repelent účinný (a aby zbytečně neohrozil naše zdraví), je třeba při jeho aplikaci dodržovat určité zásady:

  • repelent aplikujeme jen na odhalenou kůži nebo na oblečení, nikdy na kůži pod oděvem
  • repelent neaplikujeme v místech, kde je kůže porušená nebo podrážděná (oděrky, ekzém)
  • pozor na zasažení očí nebo úst, při nanášení na obličej si repelent nejprve nastříkáme na ruce a potom opatrně rozetřeme po obličeji
  • při delším pobytu venku je třeba repelent aplikovat opakovaně, údaje o době účinnosti by měly být vyznačeny na obale výrobku
  • po návratu domů vždy smyjeme repelent z kůže vodou a mýdlem

Zdroj:1url.cz/2tdEI

Žádná forma ochrany proti hmyzu ale není stoprocentní. Po návratu z přírody se tedy důkladně prohlédněte a v případě, že jste si donesli „suvenýr“ v podobě klíštěte, ho co nejrychleji vytáhněte.