Kočky

V minulém čísle jsme se zaměřili na psy. Téměř stejně častým zvířetem a také podobně oblíbeným je v našich domácnostech kočka.

Soužití s kočkou se zdá méně náročné na osobnost chovatele. Kočku tak jako tak nemůžeme cvičit, prostě to moc nejde. Kočka si bude vždy dělat to, co chce ona. Není to smečkové zvíře, neřídí se vůdcem, je solitér a chová se dle svého uvážení.

Samozřejmě že se naučí také spoustě věcí, ale pokud je to pro ni zajímavé.

Kočka je zvíře velmi přítulné. Je čistotná, a pokud má připravený záchod, nic neznečistí.

Měl jsem kočku devatenáct let a málokteré zvíře je tak vtipné. Kaskadérských kousků, které kočky dokáží, je plný internet a určitě doporučuji některé shlédnout.

Oproti psovi však kočku lze brát s sebou třeba na dovolenou k moři poněkud těžko. Vystavovali bychom ji zbytečně stresu a společné zábavy bychom také mnoho neužili. Proto je nutné mít v záloze někoho, kdo se nám o ni v případě potřeby postará.

Kočku můžeme samozřejmě chovat i v bytě, naučí se velmi dobře chodit na záchod, který jí připravíme. Moje babička měla dokonce kočku, která se sama naučila chodit na záchodovou mísu! Nesplachovala samozřejmě, ale i tak je to úžasné.

Naše kočka si běžně otvírala dveře kamkoliv. Vyskočila na kliku a počkala, až se dveře otevřou. Museli jsme kvůli tomu mít na dveřích od bytu kliku obráceně.

Kočka, která prožije celý svůj život pouze v bytě, je ale také trochu smutná představa. Naše rodina ji brala s sebou každý víkend na chatu, kde volně běhala a nikdy neutekla.

Mít kočku v domě se zahradou je proto každopádně výhodnější a nepopsatelně zábavnější. Může být uvnitř i venku. Kdo však má rád na zahradě ptáky, ptačí hnízda, ať na kočku zapomene. Je to neuvěřitelný dravec a nic živého, menšího než je ona, nenechá bez povšimnutí. Jedna kočka dokáže zlikvidovat ptačí mláďata v širokém okolí. Stejně tak, kdo rád chová křečky nebo jiné hlodavce, kočka pro ně není nejlepším společníkem. Dříve nebo později je dostane.

Koček existuje také mnoho ras, ale pokud člověk netouží vysloveně po nějakém zvláštním kočičím vzhledu, je jedno, jakou kočku si pořídíme. Jak jsme si řekli, stejně nás moc poslouchat nebude. Některé rasy psů jsou pro výchovu vhodné více, jiné méně. U koček je to víceméně jedno. Proto určitě neuděláme chybu, pokud si vezmeme kočku z útulku, kde jich je mnoho a určitě stojí za to některé vytvořit útulný domov. Kočka od nás potřebuje hlavně potravu, pozornost a misku na vykonávání své potřeby v bytě. Místo na spaní si najde většinou sama. Dnešní doba je pro majitele bytových koček velmi příznivá, protože nabízí do kočičích záchodů nepřeberné množství steliv, která pohlcují vlhkost i zápach. Kočičí moč je totiž velmi cítit. Čím dříve se kočka naučí chodit na záchod a čím dříve to po ní uklidíme, tím lépe pro nás. Kočka je totiž čistotné zvíře, a jakmile jí její záchod nevoní, jde jinam.

Pro kočky také seženeme spousty doplňků, hraček, pelechů atd., takže o zábavu a útratu budeme mít postaráno.

Pokud se kočka občas pohybuje sama venku, je asi lepší ji nechat vykastrovat. Není mi to sice moc sympatické, ale je to lepší než shánět věčně zájemce o koťátka. Doufám, že nápad koťata pravidelně topit, než dát pár stovek za kastraci, už snad dnes nikoho nenapadne.

Kočka není příliš vhodná pro alergiky. Kočičí srst a sliny jsou jedny z nejsilnějších alergenů. Sám na sobě jsem to mohl pozorovat. Jsem alergik a těch devatenáct let jsem kýchal a smrkal, jen co jsem přišel domů.

Kočka je milá společnice, přítulná a hravá, člověka také pokaždé vítá a dává mu najevo svoji náklonnost. Je to zvíře pro ty, kteří chtějí nenáročného kamaráda, ale kteří budou respektovat jeho svobodomyslnost a vlastní hlavu.

Milan Kubic

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *