Alena Šelongová

Zajímavé letošní léto končí. Covid 19 nám zamíchal kartami ohledně dovolených, výletů a vůbec cestování. Státní semafor, celkem zajímavá věc, která měla lidem radit, nějak fungoval i nefungoval, ale doufám, že tento semafor se vzpamatoval a že bude sloužit tím, k čemu byl stvořen a k čemu má být používán.

Zelená karta

S cestami do zahraničí máme spojenu tzv. zelenou kartu, bez níž není radno jezdit. Ale pozor, přichází změna! Od července totiž platí nová pravidla, na kterých se dohodly evropské státy. Dokument prokazující existenci pojištění odpovědnosti z provozu vozidla i nadále bude existovat, jenom se může změnit jeho barva. Typická zelená karta může být klidně i bíláJ. Jedním z důvodů, proč se barva zelené karty změnila, byl také fakt, že většina pojišťoven dnes umožňuje sjednání povinného ručení online. Dokument prokazující jeho existenci je řidiči zpravidla doručen v emailu a ten si ho sám vytiskne. Obě barevné varianty jsou tedy po celé Evropě platné.

Kruhový objezd

V silničním provozu je důležité sledovat dopravní značky. Každý má zafixováno, že když vjíždí na kruhový objezd, dává přednost. Ale ne vždy je to pravidlem, jsou situace, kdy je to přesně naopak. Dnes bereme kruhový objezd jako naprostou samozřejmost a naše města jimi oplývají, až si někdy říkám, „není jich nějak moc?“

Při vjezdu na kruhový objezd musíme dávat pozor, není-li „osazen“ dopravními značkami: ty totiž jasně upravují přednosti na kruhovém objezdu. Před většinou kruhových objezdů je značka pro označení kruhového objezdu doplněná značkou Dej přednost v jízdě nebo Stůj, dej přednost v jízdě. Právě tam platí to, na co jsme zvyklí, totiž že dáváme přednost vozidlům jedoucím po kruhovém objezdu.

Pokud na příjezdových komunikacích do kruhového objezdu nejsou tyto značky osazeny, platí přednost zprava. Jízda křižovatkou §22 zákona č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích.

Řidič při vjezdu na kruhový objezd nedává znamení o změně směru jízdy, avšak při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého jízdního pruhu na kruhovém objezdu znamení o změně směru dává a řídí se jízdou v jízdních pruzích § 21 a § 30 zákona o jízdě na pozemních komunikacích. Při výjezdu z kruhového objezdu řidič dává znamení o změně směru jízdy.

Chci vás také upozornit, že na některých kruhových objezdech jsou umístěny světelné semafory, a to nejen při vjíždění do kruhového objezdu, ale také přímo v kruhovém objezdu nad jízdními pruhy tak, že každý jízdní pruh v daném směru má svůj semafor. Buďte opatrní při jízdě takovýmto kruhovým objezdem. Pokud je to možné, je dobré si ho projet předem, když není na komunikaci velký provoz. V Havířově je ukázka takovéhoto komplikovaného kruhového objezdu. Až si na něj zvyknete, bude vám vyhovovat.

Podzim

Proměnlivé léto je za námi, před námi plískanice podzimu. Jezděte proto odpočatí, protože brzdné dráhy se prodlužují a jízda za šera a v noci je velmi unavující.

Pamatujte, že je tu někdo, kdo nad vámi bdí, a modlete se, ať pošle své anděly, kteří vám připraví cestu.

Přeji vám klidné cesty. A jezděte opatrně!

Žalm 143,10: „Nauč mě dělat to, co je ti milé, vždyť jsi můj Bůh! Tvůj dobrý Duch nechť mě vede po rovné zemi!“