Petr Plaňanský

Pandemie, která nečekaně zasáhla (a do jisté míry i zastavila) celý svět včetně naší země, patrně znemožní o letních dovolených vycestovat do zahraničí. Možná je to dobře, konečně máme totiž dost času poznávat vlastní zemi a její až marnotratnou krásu a také nesmírně bohatou historii. Připravil jsem pro vás dva „horké“ tipy, kam se vypravit na jednodenní či vícedenní pobyty. Oba potvrzují slova naší hymny: „…zemský ráj to na pohled…“ A pokud si myslíte, že místa dobře znáte z jedné návštěvy, nedejte se mýlit – budete překvapeni, kolik nových zákoutí objevíte i tam, kde jste byli dokonce už několikrát!

Český ráj

nejsou jenom neznámější Prachovské skály, nýbrž rozsáhlá malebná oblast ohraničená Mnichovým Hradištěm, Turnovem, Rovenskem pod Troskami, Jičínem a Sobotkou, která leží ve třech krajích – Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém.

Najdete zde skalní města, voňavé lesy, zříceniny, hrady, zámky, muzea, bohatou lidovou architekturu, rybníky vhodné na koupání, rozhledny či sportoviště. V oblasti je řada penzionů a ubytovacích zařízení a restaurace i hospody zde vaří vesměs dobře.

Výše zmíněná města mají svou pohnutou historii, nezaměnitelnou atmosféru a zvláště jejich historické části stojí za návštěvu.

Oblast zahrnuje řadu dalších měst a vesnic, které nabízejí netušenou krásu lidové architektury.

Zámek v Mnichově Hradišti kdysi patřil Václavu Budovcovi z Budova, světské hlavě Jednoty bratrské v Čechách, později jej konfiskoval Albrecht z Valdštejna. Východním směrem leží pískovcový masiv Mužský-Příhrazy, což je bludiště skalních bloků zasazených mezi zalesněné pahorky. Narazíte zde na skalní města – patrně nejzajímavější částí je Skalní průchod nedaleko Krásné vyhlídky, zříceniny skalních hrádků i příbytků – Drábské světničky, Kramolna či Hynšta, ale také na pozůstatky hradu Valečova.

Turnově stojí za návštěvu Muzeum Českého ráje, kde je k vidění rozsáhlá sbírka minerálů a polodrahokamů, které se na našem území nacházejí. V péči muzea je i náš největší obraz „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“, na kterém se podílela hned celá řada významných českých malířů. Na okraji města se nachází malebný zámek Hrubý Rohozec. V Dolánkách můžete u břehů Jizery objevit kouzlo Dlaskova statku.

Jižně od Turnova se nachází hrad Valdštejn a Valdštejnská Kalvárie a také Kopicův statek, který proslavila zejména lidová tvorba: reliéfy na skalních blocích v okolí statku.

Pozoruhodná je i vesnice Vyskeř, která leží na nepřehlédnutelném samostatném kopci jižně od Turnova. Na vrcholku kopce stojí udržovaná kaple sv. Anny, od níž je nádherný rozhled do širokého okolí.

Rovensko pod Troskami je známé zejména díky zvonici s obrácenými zvony (tzv. rebelantské zvony) a na dohled ležící Trosky – zřícenina kdysi mohutného hradu a zámek Hrubá Skála. Severně od Rovenska jsou pak ve stejnojmenných skalách Klokočské průchody, známé jeskyní Amerikou a zříceninou hradu Rotštejn.

Jičín, město pohádek, s jeho loupežnickým patronem Rumcajsem není třeba příliš představovat. Jeho Zámecké náměstí patří k nejkrásnějším v naší zemi. Za návštěvu stojí nejen zámek či Valdická brána, ale třeba i lipová alej, která vás dovede k obnovované Valdštejnské lodžii. Nad ní se na bývalé sopce Zebín nachází kaplička, od které je nádherný kruhový rozhled po okolí Jičína.

Sobotka má též poměrně zachovalé hlavní náměstí a nedaleko se nachází jak kruhový lovecký zámeček Humprecht, tak patrně nejzachovalejší hrad oblasti Kost.

Celá oblast je protkána turistickými stezkami, cyklotrasami, silničkami a je poměrně dobře dostupná i po železnici. Navíc se dá na lodi sjíždět řeka Jizera, která zmíněnu oblast obtéká ze severu a západu.