Luba Šťastná

Jarní úklid

Asi první věc, která nás při spojení slov byt a jaro napadne, je jarní úklid. A většinou se hned lehce vyděsíme. Co dělat, aby pro nás nebyl jarní úklid čímsi, co nás děsí?

  • Než se do „jarního úklidu“ pustíme, vezměme si papír a tužku a sepišme si, co je třeba udělat. Jednak se vyhneme chaosu, ale pravděpodobně nás uklidní, když uvidíme, že toho, co je třeba, není zase tolik. Rozmysleme si i harmonogram činností, abychom se například nepustili do mytí oken jen proto, že je jaro, když víme, že za měsíc malujeme. Sestavme si určitý časový postup – co udělat nejdřív a co potom. A ta radost si pak odškrtnout „splněné J“.
  • Zamysleme se nad tím, co uděláme sami a k čemu si pozveme pomoc, například děti či manžela. Vhodné je využít i příležitosti, kdy někam zbytek rodiny odešleme nebo si zajistíme hlídání dětí, a můžeme pak intenzivně vše „rychle sfouknout“.
  • Stanovte si čas, který jste ochotni do úklidu investovat, a pak seřaďte činnosti podle priorit – co zůstane pod čarou, nedělejte!
  • Vytřiďme. Je těžké udržet pořádek, pokud jsme zavaleni věcmi. Rozdělte věci na 3 skupiny – potřebuji, vyhazuji, daruji (charita apod.). Samozřejmě potřebovat mohu něco i jen proto, že mi to dělá radost, ale buďme upřímní, mnoho věcí nemáme ani pro radost, ani pro užitek.
  • Jaro je obdobím barev a svěžesti. Zimní dekorace například ze sušených květin musí pryč a na jejich místo přijdou jarní květy. Nemusí to být drahé kytice. Pár sněženek, modřenců nebo narcisů prozáří celý váš byt. Úžasnou službu udělá větev z obyčejného křoví, na kterém se již objevily zelené lístky. Nebojme se aranžovat do netradičních nádob. Konvičky, hrníčky, košíčky, to vše poslouží jako dobrý základ jarní dekorace.
  • Na stůl přidejme žluté či jinak veselé ubrousky a pak už se jen můžeme radovat, jak jaro vešlo do vašeho bytu.