Ráda bych Vám blíže představila tuto mezi lidmi již víceméně známou aktivitu. V posledních letech je stále více oblíbená, protože je to jedna z mála možností adresné pomoci potřebným. Malomocných je na světě pořád velké množství, a proto jsou stále zapotřebí obvazy. Konkrétně se jedná o speciální vrchní obvazy, které chrání jak otevřené rány, tak i zhojené, jejichž nová pokožka je tak jemná a tak citlivá, že se i při nepatrném nárazu opět otevírá.
Vzhledem k vleklosti onemocnění se jedná o dlouhodobý projekt, takže nikdo na pletařky nespěchá, plést se dá při televizi, na dovolené, ve volných chvílích. Můžete pomoci, i když je vám patnáct nebo třeba osmdesát let.
Kde se ale pletení obvazů v našich zemích vzalo? Odpověděla bych slovy paní Brejchové, která stála po revoluci u obnovení společnosti sv. Vincence z Pauly: „Když byla společnost sv. Vincence z Pauly po pádu komunismu obnovena, nemohla již svou původní činnost vykonávat, protože k tomu neměla finanční prostředky. Ty jí byly v padesátých letech, kdy byla zrušena, zabaveny a nikdy jí nebyly vráceny. Návrh na řešení vzniklé situace vzešel z Mezinárodní generální rady Společnosti sv. Vincence z Pauly v Paříži, jejímž jsme řádným členem od roku 1876. Obdrželi jsme návod na pletení dek a obvazů pro malomocné (mezinárodní akce) a doporučení na sběr známek a pohlednic pro misie. Byly to akce užitečné a hlavně levné. Netrvalo dlouho a měli jsme tolik pletařek, že bylo obtížné zajistit dostatek příze a následně uhradit vysoké poštovné za odesílání obvazů. Proto jsme se dohodli na spolupráci s panem Ing. Výletou – OMEGAplus Kyjov, že přeberou moravský region. Je nutné vyslovit jim upřímný dík, pracují skvěle.
Naše společnost pracuje skromněji, úměrně svým finančním možnostem, ovšem je nutné zdůraznit, že plynule po celý rok. V současné době zasíláme obvazy do leprosárií v Indii a v Tanzánii. Sponzory nemáme, pořádáme charitativní sbírky a bazary, abychom získali peníze na potřebná vydání.“
Ve společnosti však vzniká problém: Je to otázka nových pomocníků. Starším ubývá sil a je zapotřebí mladých, kteří dopraví pytle s obvazy na poštu, vyzvednou došlé zásilky atd. Stala jsem se tímto pomocníkem a jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, že je velmi těžké najít lidi ochotné s touto činností pomoci.
Za těch pár let spolupráce jsem mnohé pochopila a mnohému se naučila. Vnímám důležitost tohoto projektu.
Slyšela jsem i názory, že takováto práce je zbytečná – obvazy je přece možné koupit nebo uplést na stroji. Pokus o pletení na stroji samozřejmě také proběhl, ale neuspěl – obvazy se po vyvaření vytahovaly a krabatily. Takže práce našich dobrovolnic potřebná je, a velmi! Obvazy vydrží – mohou se vyvářet a opakovaně používat. Sestra Veronika – Boromejka, která léta pracuje v leprosáriích, však vyprávěla příběh, kdy se obvazy použily jen jednou: „V době velkého sucha, kdy vyschly všechny prameny a nebyla voda ani na nutné úkony (teplota na slunci dosahovala 60 °C), se rány nemocných doslova rozkládaly, obvazy protékaly a bylo nutné je při výměně rozstřihnout a potom spálit.“ Sestra, která mi tento příběh vyprávěla, doporučovala, abych tuto zprávu nezveřejňovala, protože by mnohé pletařky mohly litovat své práce. Já ale věřím, že to pochopí.
Podle mne to vše dokazuje význam naší práce. Pokud nějakého čtenáře oslovila tato forma pomoci, rádi uvítáme každou ruku. Je možné se zapojit nejen do pletení, ale i do organizace, šití pytlů, shánění financí, dopravy na poštu i z pošty atd.
Těším se na další spolupráci se všemi ochotnými pletařkami a dalšími dobrovolníky!

Jiřina Svatušková

Pokud vás tento druh pomoci zaujal a chcete jakkoliv pomoci, kontaktujete paní Jiřinu Svatuškovou.
 Email: jirina.svatuskova@gmail.com

Návod na pletení obvazů:
Materiál:
příze SNĚHURKA (100% bavlna, která nedráždí rány ani čerstvě zhojenou pokožku statickou elektřinou a dá se vyvářet. Barva bílá nebo velmi světlé odstíny).
Jehlice: č. 2,5
Vzor: Líc i rub stále hladce (na obvazu se vytvářejí vroubky)
Rozměry:
Úzké – první řada 25 ok (vč. okrajových), druhá a všechny další řady stále hladce, délka 275 vroubků
Široké – první řada 30 ok (vč. okrajových), ostatní stejně jako u obvazů úzkých
Po dokončení je nutné obvaz zapošít. Prosím nepleťte „volně“, obvaz musí pérovat! Dodržujte návod! Hotové obvazy skládejte, nerolujte, lépe se skládají do pytlů.
Často bývá dokončení práce doplněno krátkou modlitbou za toho, kdo jej bude používat, a za misie v dané zemi.
Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *