Lucie Zídková


 „Jedna moje známá zjistila, že má doma strašně moc věcí. A tak si řekla, že každý den tři věci vyhodí,“ prohlásila Gizela, jako by vyhazování věcí byla ta nejběžnější věc pod sluncem. Musela jsem se tvářit poněkud zaskočeně, protože vzápětí přidala vysvětlení: „No to nemusí být velké věci, stačí třeba nepíšící propiska …“ „No, a jak dlouho to dělala?“ ptám se se zájmem. „To nevím, ale říkala, že byla sama překvapená, kolika různými krámy, co nepotřebuje, si zaskládala byt.“

Výzva přijata. Do Vánoc zbývá ještě 33 dní. Zvládnu najít stovku věcí, bez kterých se obejdu? Netradiční čekání na oslavu narozenin Ježíše Krista může začít.

První dny to šlo téměř samo. Nejprve mířily do koše věci s prošlou dobou trvanlivosti. Léky, koření, vyschlé krémy na boty, ale také staré a nepotřebné záruční listy. V druhém kole přišly na řadu věci poškozené či nefunkční. Vyhodit nebo nechat opravit? Dala jsem si jasný termín – buď danou věc do 14 dnů zanesu k opravě, nebo letí do koše. Obuvník ze mě měl radost – díky jeho péči se mi podařilo resuscitovat troje boty a jednu kabelku.

Díky této zvláštní očistě jsem objevila spoustu zajímavých věcí…

… řadu projektů zaměřených na recyklaci. Namátkou kontejnery na textil Diakonie Broumov (sběrná místa jsou po celé České republice), projekt Ekocheese (sběr vybitých baterií), Knihotoč (posílání knížek do oběhu) či webové portály Nevyhazujto.cz a vsezaodvoz.cz.

… potěšení z dokončení činností – ty kalhoty s oblíbeným tričkem čekaly na obarvení na dně koše několik let. Konečně se dočkaly (aneb přece je nevyhodím!)

… radost z nalezení věcí, o nichž jsem neměla ani potuchy. Zatoulaná tisícovka v obálce s loňským vyúčtováním plynu mi vyloženě přišla vhod.

… kouzlo třídění nehmotných věcí. Promazání několika stovek balastních e-mailů přinese zvláštní úlevu.

Víte, co je mým největším objevem? Že třídění věcí, mailů či souborů je sice fajn, ale – jak by řekl Malý princ – co je doopravdy důležité, je očím neviditelné. Proto i my … odhoďme všecku přítěž i hřích, který se nás tak snadno přichytí … a dál to znáte. Veselé Vánoce!

10 míst, kde můžeme začít třídit hned teď

Lucie Zídková

Možná i vy tak nějak cítíte, že máte doma příliš mnoho věcí, ale nevíte, z které strany se pustit do třídění. Máme tady pro vás deset míst, kterými můžete začít.

1. Oblečení

Pokud máte malé děti, pak víte, že jejich šatník je potřeba projít několikrát ročně. Občas se nestačím divit, jak rychle syn z věcí vyroste. Ale i když s vámi vaši potomci nesdílí domácnost, určitě je fajn se mrknout, jestli vaše šatní skříně neobsahují něco, co je příliš roztrhané, seprané nebo jinak zničené. Pokud i vy máte zaběhnuté heslo „to je na doma dobrý“, zkuste použít jednoduchý filtr: „Budu se cítit v pohodě, když zazvoní neočekávaná návštěva?“ Aplikujte to i na věci „které nikdo nevidí“, jako jsou trenýrky, kalhotky či podprsenky – jak byste se cítili, kdybyste právě teď měli nějaký úraz a odvezli vás na pohotovost, kde byste se museli svléknout do spodního prádla?

2. Léky

Je fajn mít doma zásobu základních léků „kdyby něco“. Ale ruku na srdce, kdy jste naposledy procházeli vaši lékárnu? Zvláště dětské sirupy na nachlazení či teplotu mají poměrně krátkou dobu expirace. Pokud najdete něco prošlého, je na čase to odnést zpět do lékárny.

3. Potraviny

I tady je potřeba mrknout na datum spotřeby. Jak jsou na tom vaše zásoby koření? A co mrazák – víte, co a hlavně jak staré zde najdete? Pokud vás prarodiče pravidelně zásobují přísunem kompotů a váš sklep přetéká kompoty staršího data, zkuste je místo vyhození nabídnout za odvoz těm, kteří pálí domácí slivovici, jistě jejich obsah rádi přihodí do soudku s kvasem.

4. Hračky

Bez pardonu by měly vaši domácnost opustit všechny hračky, které jsou rozbité či neúplné. Je prima také poslat do oběhu ty, kterým vaše dítka odrostla. Opravdu potřebujete skladovat jednoduché puzzle o šesti dílcích, když doma s přehledem skládáte „dvoustovky“? Drobné postavičky z Kinder vajíček můžete odnést do ordinace pediatra či zubaře – sestřičky je rády nabídnou jiným statečným pacientům.

5. Papírový chaos

Pokud zrovna nedokladujete své výdaje kvůli vedení účetnictví či příloze k úvěru ze stavebního spoření, veškeré účtenky po vypršení doby záruky spotřebiče můžete s klidem vyhodit. Taktéž není nutné skladovat všechny návody k použití v papírové podobě, většina z nich se dá dohledat na internetu v elektronické podobě (např. na https://www.navod-k-obsluze.cz/, https://www.navody-online.cz/ apod.)

6. Knížky

U nás doma vždycky platilo pravidlo „knížky se nevyhazují“. Jenže co naplat, i když máme opravdu velkou knihovnu, ani ta není nafukovací. Takže buď musíme zavést embargo na přísun knížek, nebo se musíme nějakých knížek zbavit. Já „překročila svůj stín“, když jsem po státnicích nabídla k prodeji svá skripta z matematiky. (Musím říct, že do dnešního dne jsem je nepostrádala.) Zkuste projít knihovnu a poctivě si říct, zda se k dané knize hodláte vracet. Pokud je vaše odpověď záporná, můžete ji dát jako dárek někomu z přátel, příp. hodnotnější publikace zkusit prodat (např. přes www.trhknih.cz). Hodně rozšířené jsou také knihobudky.

S knížkami jdou ruku v ruce časopisy. Pokud máte starší hodnotné časopisy, které je vám líto vyhodit, ale u kterých tušíte, že se k nim nejspíš vracet nebudete, můžete je odnést třeba do čekárny k lékaři – určitě tím někomu uděláte radost.

7. Věci, které máme zbytečně několikrát

Typickým místem, kde mají věci tendenci se nekontrolovaně množit, je kuchyň. Například – máte doma lívanečník, který je skoro dobrý, ale vlastně vám už tak úplně nevyhovuje, protože se vám na něm lívance často připečou. Koupíte si tedy nový, ale ten starý nevyhodíte, protože by se „ještě mohl hodit“. A tak vám doma leží a zavazí.

Nechápejte mě špatně, netvrdím, že každý člen domácnosti musí mít nutně jenom jeden hrníček, jednu lžičku a jeden talířek. Klidně mějte svých pět oblíbených hrníčků, pokud je všechny opravdu používáte. Ale nemusíte skladovat 50 hrnků, pokud si stejně děláte kafe a čaj pořád do těch samých.

8. Drogérie

Zatímco u potravin nám obvykle nedělá potíže hlídat datum spotřeby, u drogérie už v tom tak pečliví nejsme – hlavně proto, že na kosmetice s trvanlivostí delší než 30 měsíců ono klíčové „spotřebujte do“ často není a bývá nahrazeno symbolem otevřeného kelímku s číslicí, která uvádí počet měsíců, který máme na vypotřebování. Pokud nemůžete informaci o doporučeném datu spotřeby na obalu najít nebo není čitelné, je čas se zaměřit na varovné signály, které k vám začne vaše kosmetika vysílat: prošlé krémy často změní svou konzistenci, barvu či vůni, prošlé řasenky a stíny poznáte podle toho, že se budou drolit, u rtěnek a make-upů dochází často k hrudkovatění. Je-li vám vaše zdraví milé, mrkněte do skříně s drogérií a vyházejte všechny prošlé opalovací či jiné krémy, gely, šampony, vzorky z obchodů nejasného stáří či nepoužívané vody po holení.

9. Elektronika

Tady kážu sama sobě. I my máme doma spoustu DVDček s filmy, které už nemáme na čem přehrát, o starých vyřazených mobilech ani nemluvím. Neválí se u vás nějaké nefunkční spotřebiče, kterým by bylo mnohem lépe někde ve sběrném dvoře?

10. Nevhodné dárky

Ať se nám to líbí nebo ne, čas od času se stane, že se vkus dárce a obdarovaného značně liší.  Možná i vy doma utíráte prach ze všech těch svícínků, váziček a sošek nejrůznějších barev a stylů a říkáte si, že to přece nemůžete vyhodit, když jste to dostali od … (doplňte sami), co by si o nás (dárci) mysleli.

Prozradím vám jedno tajemství – v momentě, kdy dárek doputoval z rukou dárce k vám, staly se ty věci vašimi věcmi. Ještě jednou, abyste to nepřehlídli – jsou to VAŠE VĚCI a VY rozhodujete o tom, jestli budou VE VAŠEM ŽIVOTĚ, nebo ne.  Nemáte žádnou povinnost překládat z místa na místo domácí pekárnu, zmrzlinovač či jiný úžasný přístroj, který stále leží zabalený v krabici, jenom proto, že jste jej dostali darem.

Tak co, už víte, kde s tříděním začnete?