MUDr. Ludmila Kunášková

Zábaly známe jako účinnou metodu snižování horečky u dětí. Studené zábaly a omývání studenou vodou podporují dětský organismus v jeho snaze překonat nemoc. Každý asi zná zábal krku při jeho bolestech, kašli nebo angíně. To ale není jediný způsob a místo, kde zábal použít.

Zábaly přikládáme jednak na postiženou oblast, takové označujeme jako lokální, nebo zábaly využíváme ke zchlazení a regeneraci celého těla při vysoké teplotě, sem řadíme také sprchování vlažnou vodou.

Priessnitzův obklad

Jedná se o studený zapařovací zábal či obklad, který způsobuje místní překrvení a tím urychluje hojivé procesy v těle. Priessnitzův obklad přikládáme na krk dětem při zánětu mandlí, pálení v krku či zánětu nosohltanu. Při suchém dráždivém kašli ho dáme na hrudník. Použijeme ho také při déletrvajících bolestech v kloubech, zejména „revmatického“ charakteru, na bolavé koleno při artróze nebo na dlouhodobě bolestivé rameno. Účinky tohoto zapařovacího obkladu lze zvýšit ještě tím, že látka se místo do chladné vody namočí  do chladného nálevu z bylinek (čaje). Bylinné obklady jsou velice účinné. Můžeme použít třeba kostival na revmatoidní bolesti kloubů, nebo heřmánek či mateřídoušku na hrudník dětem při suchém kašli.

A jak správně udělat Priessnitzův obklad? Nejprve na kůži přiložíme látku namočenou ve studené vodě. Je vhodné nejdříve mokrou látku vyždímat. Pro tělo je totiž daleko snazší zahřát látku s menším obsahem vody než látku, ze které kape voda. Přiložený chladný vyždímaný obklad překryjeme igelitem a vše ještě obalíme suchou látkou. Obklad nejdříve chladí, po několika minutách se začne zahřívat a prokrvuje postiženou oblast – tehdy je účinný. Potom zase postupně chladne. Sundat bychom ho měli po dvou, nejdéle třech hodinách. Pokud ho chceme použít opakovaně, je třeba dodržet přestávku zhruba tří až čtyř hodin mezi přiloženími.

Uvádí se i jeho příznivý účinek při horečce, u dětí jej však nedoporučuji. Lépe je udělat studený zábal.

Studený zábal

Tuto metodu používáme při vysoké horečce nad 38 °C. Vlhký zábal, například prostěradlo, které má teplotu kolem 18 °C, přiložíme na hrudník a břicho dítěte, končetiny ponecháme volné. Dítě dále ničím nepřikrýváme. Zábal necháme působit do doby, než se začne zahřívat, většinou kolem 15 minut. Po rozbalení necháme dítě po dobu cca půl minuty nahé, teplo z těla se dále dostává sáláním, pak je osušíme a oblečeme do lehkého bavlněného oblečení. Po provedení zábalu je nutné přeměřit tělesnou teplotu, pokud neklesne, je možné zábal opakovat každou půlhodinu.

Vlažná sprcha či koupel

Jinou vhodnou metodou snižování tělesné teploty u dětí je také vlažná sprcha či koupel. Neměla by být ale studená či ledová. Několik minut sprchujeme dítě vlažnou vodou, poté ho osušíme a oblečeme do tenkého bavlněného pyžama.

Zábaly ani koupel neprovádíme nebo neopakujeme, pokud má dítě mramorovanou kůži na těle nebo studené končetiny!

Ledování třísel

Pokud dítě nemá studené končetiny, můžeme přiložit také led do třísel či podpaží. Postačí i mražená zelenina nebo cokoli z mrazáku. Pozor – led přikládáme na kůži vždy zabalený do utěrky či pleny, aby nedošlo k omrzlinám! Ve tříslech a v podpaží procházejí velké tepny, kterými protéká velké množství krve a dochází tak k chlazení organismu „zevnitř“. Tato metoda je velmi účinná.

Při srážení horečky u dětí zásadně používáme chlad. Je dobré uložit nemocného do dobře větrané místnosti, obléct jednu tenkou bavlněnou vrstvu oblečení a přikrýt jen tenkou dekou. Nikdy nezahříváme nemocného se zvýšenou teplotou nebo horečkou! Hrubou chybou je přikládání teplých obkladů či zábalů. Při léčbě horečky nesmíme opomenout ani na dostatečný příjem tekutin a při déletrvajících potížích či náhlém zhoršením stavu navštívit lékaře či kontaktovat zdravotnickou záchrannou službu.