Petr Rýgl
autor je pastorem KS Jičín
Město rozbořené beze zdi je muž či žena, jež nemá moci nad duchem svým. (Přísloví 25,28)
Pokud se to děje, už tě jen unáší okolnosti života, které tě navštěvují nebo přepadají. Pocit, že to vlastně nijak neřídíš a život tě vleče, kudy se mu zlíbí. To mění náladu. Náladu mění také okolnosti života, ale někdy se mění sama od sebe. Ráno se probudíš a dobré ráno ti přeje špatná nálada – bezdůvodná. Obecně náladovost bývá označována jako negativní. Když řekne chlap v hospodě ostatním, že ta jeho je hrozně náladová, ostatní ho pochopí a vyjádří mu upřímnou soustrast. Nálada je něco, co k člověku patří. Dělat všechno podle příručky a neomylně může leda robot. Nálada je něco, co nám do života vložil Stvořitel a budoucí příslib je, že v Božím království tvou radost od tebe nikdo neodejme. Radost je výraz nálady zrovna tak jako smutek a hněv. Věci se příslušnou náladou mohou zdát lepší, anebo horší. Ale nálada s námi nemusí nutně zametat, jak se jí zlíbí, a hlavně se nesmí stát královnou života.
Ráno něco slíbím, ale večer už na to nemám náladu, takže z toho nic není. Dělat věci dobře tak, jak mají být, je třeba i přes špatnou náladu. Prostě se sebezapřením. Je jasné, že světské reklamy k dosáhnutí všeho snadno, rychle, bezbolestně a levně jsou pouze slovní plichtou, za kterou se skrývá povrchnost.
Podívej se na život a službu Pána Ježíše. Celé jeho dílo a služba byly doprovázeny slovy MUSÍM. Musím jít do Jeruzaléma, musím trpět… To nebylo o tom, že se mu tam chce jít. Naopak. Nechtělo se mu. Chtění je spojeno s náladou, která ho podporuje, ale jakmile tuto náladu ztratím, opak se stává pravdou… Starat se o malé děti musíme. Nálada nenálada. A co potom, když na některé věci nebudeme mít náladu nikdy?!
Nálada nesmí mít poslední slovo. Poslední slovo musí mít Boží přikázání. Jak je napsáno v Písmu, Bůh nemá zalíbení v bláznech. Cokoliv slíbíš, splň. Je lepší, abys nesliboval, než sliby neplnil. Nedovol svým ústům, aby tě svedla k hříchu.
Duch svatý není nálada. Naše pocity nemohou být ukazatelem toho, zda je Duch svatý přítomen či není. Boží zaslíbení platí, ať tvá nálada je jakákoliv.
Náladové křesťanství je povrchní a mělké. Je zvláštní, jak nepočítáme s náladovostí Boží. Co kdyby ti Bůh řekl, že dnes na tebe nemá náladu? Kolikrát jsem slyšel povzdechnutí, že dobrá nálada trvala potud, dokud jsem neuviděla manžela. Ti dva stáli jednoho dne u oltáře a slibovali si lásku a věrnost až do smrti a za hrob. Dnes jí zkazí náladu pohled na bytost, která měla být nejbližší a nejmilovanější. To se samozřejmě děje i opačně, anebo vzájemně. Buď tedy budeme jednat podle nálady, anebo podle slibu, který jsme někdy dali. A také podle Božích přikázání, která nám říkají, jak se máme vůči manželovi či manželce chovat. Že by to nebylo ze srdce? Jaký nesmysl. Je lepší se zapřít k dobrému chování, než náladou ospravedlňovat hněv, nenávist a hašteřivost. Špatné nálady, pokud jim dovolíme řídit náš život, vedou ke špatným koncům.
Myslím, že ženy více upadají do špatných nálad až depresí bez vnějších důvodů. Prostě je to přepadá a nejčastěji hned ráno. To je těžké pro ženu samotnou, ale i pro manžela, na kterého kouká jako bubák. Nálada se tak pokazí oběma. Pokud ji nechají kralovat, pak se pod vládou této královny pohádají a poštěkají a oba půjdou naštvaní do práce a večer to asi nebude lepší. Něco špatného začíná růst.
Dej raději před svou náladu Boží přikázání, neboť takové jednání má zaslíbení. Žena půjde do práce se špatnou náladou a muž jí bude chtít přichystat něco, co potěší.
Některé výkyvy nálad budeme muset nést a učit se s nimi žít. Může to být neblahé duševní dědictví a jistě těmto lidem budou ku pomoci více ti, kdo upřednostní příkaz lásky před svou náladou. Vždy je lepší něco dělat, překonat nechuť, neboť pasivita špatnou náladu prohloubí a zhorší. Navíc Písmo pasivitu nenabízí jako řešení. Naopak máme být těmi, kteří o něco usilují a dokážou se o to poprat a nevzdat se. Být těmi, kteří dokážou určitou slabost přijmout a žít s ní.
Rychlé řešení, dojít si pro prášek na nervy, bych zařadil na konec řady. Dnes z ordinace psychiatra neodejdete bez prášků a lidé to tak většinou chtějí. Nabízí totiž rychlou úlevu od bolesti a kopíruje tak světský trend zbavit se problémů hned.
Podle Bible budeme skládat účty z každého planého slova a planým slovem Bible nazývá každý výrok prázdný a zahálející. Jsou to slova, jež nejsou kryta činem. Představte si, že Boží zaslíbení by byla jen prázdnými výroky. Žádné Boží království, žádný věčný život… Prázdná kancelář, krabice s obrázkem a v ní nic. Prázdné výroky říkají rodiče dětem: „Když budeš zlobit, už ti nikdy nekoupím zmrzlinu…, nepůjdu s tebou na výlet atd.“ Boží zaslíbení, varování i hrozby nejsou plané výroky, nýbrž za nimi je přesně to, co říkají. A protože Bůh není ovládán náladami, i když z Písma víme, že i on je má, jsou jeho výroky spolehlivé.