Blíží se svátky a mnohá žena má při přípravě slavnostního stolu řadu otázek, jak je to vlastně správně.

Některé otázky jsme za vás položili Tereze Krumphanzlové, studentce hotelové školy.

Jak správně prostřít stůl?

  • Příbory
    • nůž se dává ostřím k talíři
    • polévková lžíce patří mezi masový nůž (nůž na hlavní chod) a nůž na předkrm, dezertní lžička patří nahoru nad talíř společně s moučníkovou vidličkou.
  • Kam se nejlépe na stole připravuje ubrousek – papírový či látkový? Nejlépe na talíř.
  • Skleničky – počítáme s aperitivem a pitím po jídle.
    • Kam se připraví skleničky? Nad nůž.
    • Kdy se odnáší aperitiv? Bezprostředně po dopití.
    • Kdy nabízíme další pití? S jednotlivými chody, nebo když má host dopito.
    • Jaké sklenice jsou na víno, na nealko, na pivo? Na červené víno – objemově větší než na víno bílé, na sekt – úzká, tzv. flétna, na pivo tulipány, na nealko sklenice highball.
  • Talířek na kosti – vhodný či nevhodný? Je vhodný.
  • Dochucovadla na svátečním stole – patří tam? Sůl a pepř ano.
  • Máme předkrm – jak prostřeme? Kam dáme talíře na další jídla – mělký, předkrmový, … kdy dát polévkový? Prostřeme příbory na předkrm, polévkový talíř dáme na stůl, když servírujeme polévku (očekává se, že už bude polévka v talířích, když se servírují, ale chápu, že v domácnostech je běžné, že se polévka servíruje „od stolu“, pak se ovšem musí servis přizpůsobit situaci a v tom případě bych rozdala talíře na polévku a pak do nich naservírovala polévku).
  • V případě kompotu, kam se dávají pecky? Kompot do misek na talířku nebo jinak? Kompot by se měl pro slavnostní stůl servírovat vypeckovaný. Pokud tomu tak není, pecky se odkládají na pečivový talířek, který je po předkrmu prázdný a zůstává na stole právě pro potřeby odložení kostí, pecek apod.
  • Pokud je na stole květina – jaká pro ni platí pravidla? (musí lidé na sebe vidět, nesmí nepříjemně páchnout apod.) Měla by být vkusná a ne příliš vysoká, ale jinak nejsou žádná zvláštní pravidla. Zažila jsem akce, kde byly kytice obrovské a lidé na sebe stoprocentně neviděli, ale nikomu to nevadilo. Taky jsem byla na jedné, kde stál uprostřed stolu svícen v hromadě syrové zeleniny a hosté z toho byli nadšení! Osobně doporučuji nějakou vkusnou menší kytici, která bude hezkou dekorací, ale nezabere půlku stolu.
  • Je vhodný jednobarevný ubrus nebo na tom nezáleží? Je to jedno, ale jednobarevné ubrusy jsou slavnostnější. Také je možné nemít ubrus žádný, zvláště pokud máme kvalitní dřevěnou plochu stolu, popřípadě na stůl prostřeme pouze šál.
  • Je nějaké tabu při prostírání? Něco, co se zaručeně nesmí? Špinavý inventář, sklenice nebo příbory opačně (neexistuje, že by si někdo změnil pořadí nebo strany příborů), na stůl nepatří párátka (a ani není žádoucí je požadovat, je lépe odejít na toaletu).
  • Záleží na tom, koho kam usadíme? Ano, host a hostitelka sedí naproti sobě, čestné místo pro muže je po pravé ruce hostitelky, pro ženu po pravé ruce hostitele, starší mají přednost před mladšími, ženy před muži, společensky významní před méně významnými. Střídavě by měli sedět dámy a páni, neusazujeme vedle sebe lidi s odlišnými zájmy nebo např. jazykem (Čech a Angličan, kteří se spolu navzájem nedomluví). Je lepší, když je zasedací pořádek promyšlen a naplánován předem.
  • Odnášíme talíře hned po dojedení nebo vyčkáváme? Vyčkáme, až dojedí všichni, a pak debarasujeme.
Jak vypadá tradiční vánoční menu?

Kapra a bramborový salát dnes v mnoha rodinách nahradil kuřecí řízek a hranolky, přesto se však stále najdou domácnosti, kde se na Štědrý večer dodržují tradiční zvyklosti.

Vánoční menu začíná aperitivem – nejčastěji skleničkou suchého sektu nebo lehkého vína, ale nic se nestane, pokud si dopřejete dobře vychlazené pivo. Po aperitivu následuje studený předkrm, jehož hlavním cílem je povzbudit naše chuťové pohárky, proto se nejčastěji volí šunkové závitky, plněná vejce, saláty apod. Jako další chod přichází na řadu tradiční rybí polévka, která se v rodinách, kde se této lahůdce příliš neholduje, může nahradit polévkou hrachovou.  Jako teplý předkrm podáváme nejčastěji kapra namodro nebo houbového kubu. Hlavním chodem večera je smažený kapr podávaný s bramborovým salátem, který je možno ozvláštnit například pečenou limetou. Po hlavním chodu přichází zlatý hřeb večera – moučník, kterým může být například jablečný závin s ořechy nebo lehký zmrzlinový pohár, který si každý upraví, jak je mu libo.

Způsobů, jak prostřít vánoční tabuli, je nespočet a fantazii se meze nekladou. Tradičními vánočními barvami jsou zelená a červená, ale nic nezkazíte ani jinými barevnými kombinacemi. Pamatujte na to, že příbory by měly být uspořádány zkraje podle pořadí jednotlivých chodů a moučníkový příbor se umisťuje nahoru nad talíř.

—————————————-

Jde samozřejmě o návrh, jistě není nutné dodržovat všechny tradice. Pro každou rodinu je ale dobré vytvořit si své vlastní rodinné zvyklosti. I když je pak nebude vždy dodržovat, budou představovat určité milníky, které někdy pomohou vytvořit atmosféru rodinného pohody a vzájemné pospolitosti.