Mgr. Petr Horáček
výkonný ředitel Nadace Mezinárodní potřeby
Pomozte nejnuznějším dětem z dětského domova
Prostřednictvím Nadace Mezinárodní potřeby můžete dát nové životní možnosti dětem z Bangladéše.
Nadace Mezinárodní potřeby je nezisková organizace, která byla založena v roce 1995. Jejím posláním je podpora neziskových projektů s křesťanskými kořeny v ČR i v zahraničí.
Poskytuje vzdělání a duchovní péči pro stovky dětí v pěti chudých zemích světa (Dálková adopce PLUS®). V ČR díky dárcům podporuje křesťanské lektory přednášející na českých školách o důležitých etických tématech (program Zdravá mládež). Lektoři jsou z křesťanských neziskových organizací a ročně zasahují životy desetitisíců mladých lidí v naší vlastní zemi. Více najdete na www.mezinarodni-potreby.cz.
Jedním z mezinárodních projektů, do nichž se může kdokoliv finančně zapojit, je podpora vzdělávání dětí v Bangladéši. Pojďte se s námi na chvíli podívat do jedné z nejchudších zemí světa.
Bangladéš patří mezi nejlidnatější a nejchudší země světa. Vesnické oblasti jsou zaměřené na zemědělství a celá země trpí takřka každý rok záplavami. V Bangladéši je odhadem 19 milionů dětí ve školním věku, ale 3 miliony z nich se do školy nedostanou. Celkem asi 4 miliony dětí tvrdě pracují, aby se mohly každý den najíst. Podle studie UNICEF z roku 2009 zde žije více než tři a půl miliónu sirotků či opuštěných dětí v extrémní nouzi.
Křesťanská organizace International Needs (IN) provozuje dívčí dětský domov „Savar“ v Dháce, hlavním městě Bangladéše. Žijí zde dívky, které sem přišly z prostředí extrémní chudoby, života bez rodiny na ulici či těžké práce. Mnoho dětí je z rodin, které konvertovaly od islámu ke křesťanství. Takové rodiny se dostávají do velkých potíží – rodiče obvykle okamžitě přicházejí o práci a pak nejsou schopni se o své dítě postarat. Děti v domově žijí ve velmi prostých podmínkách, ale mají zajištěny veškeré potřeby, laskavou péči, bezpečné ubytování, oblečení, jídlo, zdravotní péči i kvalitní vzdělání. Při domově funguje základní a střední škola a malé koleje pro vysokoškoláky. Škola až do 10. třídy je součástí domova. Poté mohou děti studovat na jiných školách a dál bydlí v dětském domově.
Dětský domov má křesťanský charakter a děti zde dostávají příležitost, aby se přirozeně seznámily s křesťanskými hodnotami. Mnoho dětí po dosažení dospělosti opouští domov jako aktivní křesťané. Veškerá pomoc IN je možná jen díky podpoře dárců. Dětem se tyto programy líbí a také veřejnost přijímá práci IN přátelsky, přestože převážná část obyvatelstva Bangladéše vyznává islám. Praktická pomoc a láska zde překonávají náboženské rozpory.
Na jaře 2016 tento dětský domov navštívil výkonný ředitel NMP Mgr. Petr Horáček. Reportáž z jeho cesty včetně návštěvy domova můžete shlédnout na www.mezinarodni-potreby.cz/kde-pomahame/projekty-v-zahranici/vice-o-bangladesi/detsky-domov-savar.
Nyní je možné tyto nejchudší dívky z dětského domova „Savar“ podpořit prostřednictvím NMP i z České republiky, a to v rámci programu Dálková adopce PLUS®. K pravidelné finanční podpoře Vámi vybrané dívky, která čeká na své dárce, se můžete přihlásit na webových stránkách www.mezinarodni-potreby.cz/dalkova-adopce/deti-k-dalkove-adopci/ohrozene-deti-z-detskeho-domova-v-bangladesi. Dárci přispívají na život jednoho konkrétního dítěte v domově a na oplátku od NMP několikrát ročně dostávají pravidelné zprávy o dítěti.
Projekty, jako je tento, mají doopravdy smysl. Bez vzdělání se lidé z chudoby dostanou jen těžko. A ty nejchudší děti se bez pomoci nedostanou ani z ulice či z každodenní dřiny, aby se vůbec mohly najíst.
Dívka, která domovem prošla, vypráví: „Když mi bylo pět let, můj otec velmi vážně onemocněl. Mám ještě sestru a bratra. Naše matka byla v té situaci bezmocná, nedokázala nás uživit. Byla to opravdu hrozná doba. Proto jsem byla přijata do dětského domova Savar pro sirotky a chudé děti. V domově byly asi dvě stovky dětí – sirotků nebo dětí z velmi chudých rodin. Bylo tam jídlo, ubytování, možnost vzdělávání. Mohla jsem tam být úplně zadarmo! Všichni pracovníci domova nás vychovávali a věnovali nám spoustu námahy a laskavé péče. Díky tomu jsme se tam cítili jako doma. Učitelé nám také říkali o Bohu. V dětském domově jsme vyrostli v kázni a dobré péči. Proto se z nás mohli stát úspěšní lidé, kteří budou přinášet dobré věci svému okolí.“
V rámci programu Dálková adopce PLUS® je také možné podporovat ve vzdělávání další děti, a to v Bangladéši, Nepálu, Indii, na Filipínách a v Ugandě.