Alena Šelongová

Nasněžil první sníh a už zase roztál, zůstal ležet již jen na horských cestách, kde si řidiči užívají nejen náledí, ale také nádherného pohledu na krásně bílou krajinu.

Vrstva uježděného sněhu na silnici by neměla být chápaná jako překážka nebo hrozba, nýbrž jako výzva. Když budeme opatrní, tak můžeme i s obyčejným autem bezpečně dojet na místo určení a dokonce si můžeme jízdu na sněhu i užít. Musíme však dodržovat určitá pravidla bezpečné jízdy.

Plynulá a jemná práce s volantem i s pedály by měla patřit k základním návykům jízdy každého řidiče. Na sněhu totiž vyjdou najevo řidičovy nedostatky, například křečovité nebo ledabylé držení volantu jednou rukou.  Právě plynulost ovládání je důvod, proč někteří řidiči dokážou i na sněhu jezdit relativně rychle, zatímco jiné odmítá auto poslouchat už v rychlosti chůze.

Předvídání v zimním období je nanejvýš důležité, protože si musíme uvědomit, že manévry na poslední chvíli jsou na sněhu vyloučeny. Například brzdná dráha na sněhu se třikrát prodlužuje. Proto předvídejte a plánujte své reakce a zbytečně nebrzděte brzdou, ale jen motorem a podřazováním.

Nezastavujte pod kopcem, pokud to není nezbytně nutné, nemusíte se už rozjet a řidiči jedoucí z kopce za vámi nemusí zastavit, i kdyby chtěli.

Udržujte adekvátní rozestupy mezi vozidly a držte se na své polovině vozovky i v zatáčkách. Do zatáčky si najíždějte vždy od vnější strany, ale na své polovině silnice. Před vjezdem do zatáčky zpomalte, neznáte-li zatáčku, uzpůsobte jízdu tak, jako by zatáčka měla vést ostře za roh. Proto dostatečně brzy před zatáčkou jemně sešlápněte a podržte brzdový pedál. V zatáčce už nebrzděte, teprve po průjezdu zatáčkou můžete zvolna přidávat na plynu.

V zimě se z širokých cest stávají úzké okresky, takže nás to svádí jezdit středem vozovky, ale silnice nepatří jen nám, tak se držte ve své polovině, přestože na těchto silnicích jsou ponejvíce vyježděné jen tři koleje – tři stopy, kdy prostřední slouží oběma směrům jízdy. Někdy se z těchto kolejí jen ztěžka vyjíždí a pak je problém s protijedoucím vozidlem.

Chovejte se ohleduplně, včas uberte plyn a zajeďte ke kraji – nemáte o nic větší právo plynulé jízdy než ten, kdo jede proti vám.

Uvědomte si, že úspěch vaší cesty nezáleží jen na vás, proto počítejte s tím, že nemusíte dojet tam, kam chcete, a v hodinu, kdy si to představujete. Může se stát cokoli a není nouze o situace, kdy jeden kamion zablokuje cestu všem.

Kvalitní zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem, sněhové řetězy a lopatu v kufru považujeme za samozřejmost. Také bychom měli mít dost paliva v nádrži pro dlouhé stání v koloně.

Vozte s sebou co nejúplnější zimní výbavu a výbavu pro přežití.

Je dobré mít v autě malou zásobu jídla (např: energetické tyčinky, čokoládu, křehké plátky, Knäckebrot či nějaké sušenky) a pití a taky deku nebo teplejší oblečení – čepici, rukavice, zimní boty.  Baterku, zapalovač, startovací kabely, léky, pokud je musíte pravidelně užívat.

To všechno si uložte do vaku nebo do krabice a vozte stále s sebou.

A jeden bonusový tip – pokud si nejste jisti sami sebou nebo stavem svého auta, pak raději nikam nejezděte 

Nezapomeňte! Od 1. listopadu do 31. března pro nás zákonodárci schválili povinnost jezdit na zimních pneumatikách.

Jezdit v zimě na zimních pneumatikách s odpovídajícím dezénem a nejméně 4mm vzorkem považuji

za naprostou samozřejmost, a to hlavně proto, že snad každý jen trochu pozorný řidič dokáže při jízdě na sněhu vypozorovat rozdíl v trakci mezi zimními a letními pneumatikami. To, co si na sněhu může dovolit na zimních gumách, na letních vůbec nepřipadá v úvahu.

Připomenutí na závěr:

  • Pokud se na silnici něco stane, už nikdy nic nevrátíš zpět.
  • Počítej s tím, že druzí řidiči jsou někdy nepředvídatelní.
  • Jezdi tak, abys byl v klidu, nervozita, spěch a hádky za jízdy jsou tví nepřátelé.
  • Unáhlenost, zbrklost a agresivita za volant nepatří.

Je dobré umět, je dobré vědět, je dobré spoléhat na druhé lidi. Ale naše spoléhání má být na Boha. Pozvěte ho tedy i v tomto zimním období, ať se stanete vaším spolujezdcem.

(Přísloví 4,7: Počátek moudrosti je: Získej moudrost! Za všechno své vlastnictví získej rozumnost.)

Přeji mnoho bezpečných kilometrů na vašich zimních cestách!