Olga Koláčková
Ráda bych napsala, že jaro ťuká na dveře, ale myslím, že to by nebylo úplně přesné.
Spíš bych to viděla tak, že jaro už pohodlně sedí v obýváku, nohu přes nohu a ptá se: „Už máš všechny únorové a březnové práce hotové? Můžeme se vrhnout do dubna?“
Proto navrhuji malou rekapitulaci jarních prací v našich zahrádkách a sadech.
1. Trávník – měl by být shrabán od zbytků listí a mechu a pohnojen plným hnojivem. Pokud potřebujeme založit nový nebo dosít prázdná místa, duben bude správný čas. První sekání po zimě by mělo být při délce stébla alespoň 8 cm. Posečenou trávu můžeme použít pro mulčování kolem stromů a keřů – zmenší výpar vody z půdy. Od konce března do konce dubna se doporučuje v hustých nízkých trávnících provést tzv. vertikutaci (provzdušnění).
2. Trvalkové záhony a skalky, jezírka – v únoru a březnu byl čas na odstranění zimní přikrývky a očištění mrtvých loňských zbytků a listí – v dubnu můžeme dosazovat další kusy na prázdná místa. Traviny sestřihneme na 10 cm.
3. Růže – v březnu odstraníme zimní kryt, v dubnu vysazujeme nové rostliny, kontrolujeme mladé výhonky – mohou se objevovat mšice.
4. Jahodník – v březnu očistíme, okopeme, přihnojíme, případně dosadíme nové sazenice.
5. Maliník – v březnu zakrátíme živé výhony a odstraníme mrtvé odplozené výhony.
6. Rybízy, angrešty – řežeme v únoru až březnu.
7. Ovocné stromy – v únoru provedeme předjarní postřik proti přezimujícím stádiím hmyzu, v březnu pravidelný řez.
8. Vinná réva – v březnu řežeme a přihnojíme a provedeme postřik Sulkou proti akarinóze.
9. Studený skleník – v únoru vyséváme např. ředkvičky, ozimý salát.
10. Teplý skleník – v únoru vyséváme salát, kedlubny, okurky.
11. Zelenina venku – v březnu sklidíme zbylou z loňska – kapusta, kadeřávek apod. Připravíme záhony a vysejeme: mrkev, petržel, špenát, ředkvičky, hrách, kopr. Provedeme výsadbu jarního česneku.
12. Zelenina doma – předpěstujeme rajčata, papriky apod.
13. Muškáty, fuchsie a další balkónovky – v průběhu března zakrátíme a přeneseme do teplejší místnosti, případně přesadíme.
14. Celá zahrada – od poloviny března už můžeme vysazovat téměř vše: ovocné stromy a keře, okrasné dřeviny, růže, trvalky.
Do čeho se pustíme v dubnu?
Pokračujeme ve výsadbě okrasných i ovocných dřevin, trvalek, jahodníků. Průběžně likvidujeme narůstající plevel. Do zatepleného skleníku můžeme vysadit předpěstovaná rajčata.
Pokračujeme s výsevem kořenové zeleniny, hrachu, tuřínu, špenátu apod., ale také letniček a bylinek. Předpěstováváme sadbu melounů, cuket, patizonů.
Vysazujeme předpěstovanou sadbu zeleniny salátu, brokolice apod.
Čeká nás první sekání trávníku, také můžeme vysévat travní semeno. Můžeme ještě provést řez peckovin. Od poloviny dubna můžeme sázet cibuloviny (jiřiny, mečíky).
Určitě se ve vašich zahradách najde ještě spousta činností, které jsem tu nezmínila. Ať vám tedy jde práce dobře od ruky, jarní deštík vše pravidelně a jemně po zahradnicku zalévá a jarní únava ať se nám všem vyhne.