Alena Šelongová

Televizní moderátoři počasí nám stále slibují oteplení. Během zimy, na náledí i na zasněžených silnicích jste zjistili, jak dalece máte odlehčenou nohu jak na plynu, tak i na brzdě, máte-li pomalé a jemné ruce na volantu, a jak dalece jste ochotni seškrabávat námrazu z oken auta a shazovat čepice sněhu ze střech aut (mimochodem, to je ze zákona povinné).

Teď však přichází jaro, sluníčko, plískanice, mlhy a opět sluníčko, tedy aprílové počasí, a vy věříte, že vaše auto projíždí silnice bezpečně a vždy vás doveze do cíle. Na cestách však vznikají problémy, které jsou často nepředvídatelné nebo vás překvapí natolik, že v první chvíli nevíte, co udělat. Někdy to jsou vteřiny, kdy je třeba naše rychlá reakce, proto nedržte v ruce telefon a nezabývejte se telefonováním ani psaním sms (za jízdy zakázané), za jízdy nehledejte nic v kabelce, nemalujte si rty, neopravujte „make-up“, nesnažte se vyřešit spor vašich dětí sedících na zadním sedadle, ale dívejte se před sebe a kolem sebe a přemýšlejte i za ostatní, kteří se také chtějí dostat do cíle, takže se věnujte řízení vozidla na sto procent.

V poslední době se na silnicích, hlavně na dálnicích, ale i na silnicích pro motorová vozidla objevuje velký nešvar, a tím je „vybržďování“. Je to nezodpovědné a velmi nebezpečné jednání. Silnice není ring ani hřiště, není to místo soutěžení kdo z koho. Nenechte se vyprovokovat jednáním druhých, myslete na to, že nic, co se jednou stane, se nedá vzít zpět.

Jak reagovat na „vybržďování“?

Je těžké vymyslet recept, protože příčina takovéhoto jednání může být pokaždé jiná. Každopádně je třeba se naučit předvídat a podle jízdy řidiče, který mne předjíždí zprava či zleva, nebo přejíždí z jednoho jízdního pruhu do jiného jízdního pruhu těsně přede mne, ihned pomalu snižovat rychlost a kontrolovat vozidla za sebou a vedle sebe, abychom je také nevybržďovali či jinak neohrozili. Špatně se o tom píše a ještě hůř se z toho na silnici dostáváte, není na to žádná speciální rada, závisí to na o vaší rychlé, ale zároveň nepřehnané reakci, na vaší moudrosti a schopnosti udržet emoce na uzdě.

Dnes bych chtěla ještě upozornit na „vybodování“ a jak mu předejít. Jste-li vybodovaní – dosažení 12 bodů v bodovém systému řidičů, ztrácíte řidičské oprávnění. O připisování bodů nejste nikým informováni (v roce 2018 by se to mělo změnit). První informaci obdržíte až při dosažení 12 bodů – od příslušného obecního úřadu spolu s výzvou k odevzdání řidičského průkazu.

Jak tedy předejít „vybodování“?

Dodržujte vždy pečlivě pravidla silničního provozu. V devadesáti procentech případů jsou řidičům strhávány body za přestupky v pěti základních oblastech. Chcete-li předejít vybodování, řiďte se zejména následujícími doporučeními:

  • Nepřekračujte předepsanou rychlost v obci.
  • Buďte připoutaní/používejte ochrannou přilbu (tam, kde je předepsána).
  • Respektujte příkazové a zákazové značky.
  • Neporušujte ustanovení o osvětlení vozidla.
  • Netelefonujte za jízdy s telefonním přístrojem v ruce.

Průběžně sledujte svůj bodový stav. Po jakémkoli projednání přestupku si po zhruba dvou týdnech ověřte ve výpisu z bodového hodnocení na CZECHPOINTU, kolik máte bodů!

Po 12 měsících bez přestupku jsou vám odečteny 4 body.

Za absolvování Školy bezpečné jízdy je odpočet 3 bodů z bodového hodnocení řidiče.

Školení bezpečné jízdy s odpočtem 3 bodů je možné absolvovat jednou za kalendářní rok, pokud jsou splněny následující podmínky:

  • řidič má maximálně 10 bodů,
  • řidič nemá žádný 6bodový ani 7bodový přestupek.

Pokud si nejste jisti, kolik máte bodů a za jaké přestupky jste je dostali, požádejte o výpis z bodového hodnocení řidiče (dostupné na kterémkoliv CZECHPOINTu, tedy např. i na poště).

Školení bezpečné jízdy s následným odpočtem 3 bodů z bodového hodnocení řidiče je aktuálně možné absolvovat v pěti zařízeních v České republice  – v Jihlavě, Mostě, Ostravě, Sosnové a v Příbrami.

Nezapomínejte: je dobré umět, je dobré vědět, je dobré spoléhat na druhé lidi, ale naše spoléhání má být na Boha. Pozvěte ho tedy za volant, ať se stane vaším spolujezdcem.

Př. 2,8: Střeží cestu práva a chrání cestu svých věrných.

Přeji mnoho bezpečných kilometrů na vašich jarních cestách, věnujte se plně řízení a za jízdy se moc „nekochejte“ přírodou. J

A jeden bonusový tip: Pokud jste nervózní, je vám špatně, trpíte bolestmi hlavy, točí se vám hlava, máte zraněnou ruku či nohu, jste emocionálně rozrušení, prosím, nesedejte za volant, ohrožujete svůj život a životy jiných.