Připravila Luba Šťastná

Přiblížily se dlouhé zimní večery, kdy je příjemné schoulit se třeba ke kamnům, poslouchat praskot ohně nebo pěknou hudbu a… například plést nebo háčkovat.

Přinášíme vám dva tipy, jak svými ručními pracemi můžete pomoci.

UPLEŤ ČTVEREC

O projektu Upleť čtverec jsme psali v jarním čísle Tabity 2015. Charitativní projekt Knit A Square pomáhá sirotkům, opuštěným dětem  a dětem s AIDS v Jižní Africe. Odhaduje se, že takových dětí  je v Africe kolem patnácti milionů, z toho v Jižní Africe kolem 1,4 milionů. Uplést nebo uháčkovat čtverec zabere necelou hodinu a může pomoci zachránit dětský život. Čtverce, které lidé pletou a háčkují na celém světě, jsou v Jižní Africe sešity do dek pro děti, o které se nemá kdo starat. Na jednu deku je potřeba 35 čtverců. Díky čtenářkám Tabity se nám tenkrát podařilo poslat do Afriky 1054 čtverců. Reportáž viz Tabita 3/2015.

Tento projekt nadále pokračuje. Stále je možné pomáhat tímto způsobem dětem v Africe.

Podrobnosti o výrobcích i o způsobu zasílání nejdete na stránkách https://upletctverec.wordpress.com/.

 

 

Pletení obvazů pro malomocné

Další možností, jak vzít smysluplně do rukou pletací jehlice, je pletení obvazů pro malomocné. Mnozí jistě namítnou, že je jednodušší a levnější koupit obvazy strojově vyráběné. Ale pro potřeby leprosárií jsou ručně pletené obvazy nenahraditelné. Nedají nahradit kupovanými ani strojně pletenými, protože musí být z čisté bavlny a bez jakýchkoliv umělých příměsí, aby byly pružné a šetrné k otevřeným ranám nemocných. Neobsahují žádné chemické látky, nevedou statickou elektřinu, a proto kůži nijak nedráždí. Používají se jako svrchní vrstva a jejich velkou výhodou je, že jsou pratelné.

Malomocenství (nebo také lepra) je infekční onemocnění, kterým v těchto oblastech trpí lidé žijící ve špatných hygienických podmínkách. Potýkají se s nedostatkem pitné vody, strádají podvýživou a špatným fungováním imunitního systému. Bakterie způsobující lepru má sklon napadat periferní nervy, kůži a sliznici. Může také ničit imunitní systém a způsobit znetvořeniny na končetinách a obličeji. I po vyléčení antibiotiky musí být zhojené rány chráněny obvazy.

Spotřeba obvazů je velká. Pro vyléčené mají pletené obvazy hodnotu i v tom, že na své bolesti nejsou sami a vědí, že někdo na opačném konci světa na ně myslí.

Obvazy se pletou na jehlicích číslo 2.5, obě strany hladce, očka se běžně utahují. Šířka úzkého obvazu je 25, širokého 30 ok (včetně okrajových) a konec je potřeba zapošít.  Používá se 100% bavlněná příze zn. Sněhurka bílé barvy (hmotnost 30 g a návin 200 m).

Informace o možnosti zapojit se do této služby vám poskytne Jiřina Olivová, jejíž příběh připojujeme:

Prosím, nesmějte se mi.

Jedu vlakem na krátkou dovolenou s kamarádkou, a protože je mi dlouhá chvíle, vytáhnu pletení. Vůbec si nepřipadám směšná, protože mě to těší. Ale kamarádka se trochu vyděsí. Prosím tě, co to pleteš? A já jí řeknu s vážnou tváří – nesměj se mi, já pletu obvazy. Obvazy? Co to je za hloupost, když si je můžeš koupit v každé lékárně? A tak musím své kamarádce vysvětlit, že to jsou obvazy, které se nedají koupit, ale mají tu výhodu, že se dají vyvařovat a tak použít vícekrát. Vyprávím jí příběh těchto obvazů, který si ani sama dost dobře neumím představit, ale kterému věřím. Věřím tomu, že i dnes ve 21. století jsou země, v nichž jsou komunity, které se starají o malomocné. Já si ani neumím dost dobře nemocného malomocenstvím představit. A ani si neumím představit se o někoho takového starat. O takto nemocné se starají například jeptišky v Indii. Nevím, jakého řádu jsou, ale důležité je, že jsou. Obyčejné obvazy musí po použití spálit. Tyhle, co s radostí pletu, jsou určitě dražší, co se týká materiálu, ale dají se vyvařovat, a tak použít znovu. Sama jsem nepletla už asi třicet let, ale dá se to. Jestli se bude chtít někdo z vás přidat, brzy budu znát úplně všechny detaily, ráda poučím, ráda poradím. Ten zázračný materiál se jmenuje Sněhurka, kdybyste někdo měl doma zbytečné klubíčko (dnes je to dost drahé), bylo by dobré nevyhodit, ale věnovatJ

Jiřina Olivová

Kontakt

email: jirina.olivova@seznam.cz