Lenka Nováková

Stojíte před rozhodnutím, jaký zvolit finální potah na sedací nábytek? Nejvhodnější varianta se odvíjí od toho, za jakým účelem sedací nábytek pořizujete.

Kupujete židle do restaurace nebo veřejného prostoru, který denně navštíví mnoho lidí? Tak to budete potřebovat potah velice odolný.

Kupujete židle do útulné domácí jídelny? Pak pro vás bude nejdůležitější třeba příjemný povrch.

Chcete potáhnout křeslo po své babičce? Budete možná vybírat, ovlivněni vzpomínkami, podle vzoru… atd.

Jak vidíte, každý potah má trochu odlišný účel. Vyhodnoťte si veškerá pro a proti a poté si určitě vyberete správně.

 

Existují dva typy tkanin, jsou to látky přírodní a syntetické. Mezi přírodní látky řadíme bavlnu, len, hedvábí a vlnu. K syntetickým látkám řadíme akryl, nylon, polyester nebo polypropylen a další. Při čalounění nábytku se často využívá kombinace směsí přírodních a syntetických vláken. Moderní typy látek se snaží využívat nejlepších vlastností přírodních a syntetických vláken a vhodně je kombinovat. Tyto kombinace jsou praktičtější na údržbu a běžný provoz. Látky s těsnější vazbou a tenčím vláknem jsou více odolné a vhodné pro čalounění nábytku v aktivní domácnosti.

 

K základní orientaci v „zátěžovosti“ látek slouží test Martindale (látka se testuje na zařízení, které simuluje zátěž látky v otáčkách a test se provádí – otáčky se počítají – dokud látka nezačne žmolkovatět, měnit tvar nebo barvu… Nebo dokud je testování placeno výrobcem J)

Pro domácí účely je 45 tisíc cyklů vysoký standard.

50 tisíc cyklů a výše lze použít pro zátěžové interiéry.

Nad 100 tisíc cyklů je vhodné pro vysoce zátěžové prostory.

(U většiny látek jsou otáčky Martindale uvedené v technických parametrech látky. Ty jsou buď přímo ve vzorkovníku, nebo se dají zjistiti u výrobce nebo dodavatele látky.)

 

Moderním trendem v oblasti čalounění nábytku je použití látky s tzv. nešpinivou úpravou, tyto látky jsou upraveny různými chemickými prostředky nebo jsou vylepšeny jejich fyzikální vlastnosti pomocí teflonu či jiných certifikovaných úprav (např. hodně známý Aquaclean). Protišpinivá úprava látky zabraňuje proniknutí tekutin a barviva do potahové látky. V případě zašpinění sedací soupravy zůstane nežádoucí nečistota na povrchu a rychlým a správným odstraněním vzniklé skvrny zabráníme znehodnocení látky.

Pozor, každá „nešpinivá“ úprava má svoje doporučené postupy čistění.

Výborným řešením je i látka s hydrofobní úpravou. Co tato úprava dokáže? Látka tekutinu vůbec nevsákne, udrží strukturu tekutiny v kapičkách, které stečou z látky pryč. Existují i speciální nástřiky, které se dají aplikovat na běžné látky a tím tento hydrofobní povrch vytvořit.