Milena Krumphanzlová
Každý křesťanský rodič si často ještě před narozením svého potomka láme hlavu nad tím, jak mu vhodně a moudře představí Boha jako Stvořitele a Pána našich životů. Zpravidla se většina z nás uchýlí k vyprávění biblických příběhů, ze kterých následně vyvozuje Boží charakter a jednání. Kniha Marian M. Schoollandové, stylem a způsobem psaní vhodná pro předškolní a mladší školní věk, na to jde právě obráceně. Vnímá Boží realitu dětskýma očima prostřednictvím jejich nejčastějších otázek: proč Boha nemůžeme vidět, jak může Bůh všechno vědět, jak Bůh mluví s lidmi a následně dokládá tyto Boží vlastnosti za pomoci příběhů biblických hrdinů.
Čtrnáct přehledných oddílů, dále členěných na krátké kapitoly, přináší stěžejní témata křesťanské víry, jako jsou velikost a charakter Boží, jeho stvořitelská moc, Boží jednání s lidmi, láska k lidem, Boží zákon a původ hříchu, oběť Božího Syna a vztah Božích dětí ke svému Otci v osobní modlitbě i ve shromáždění věřících. Nebojí se stručně nahlédnout ani do proroctví toho, co teprve přijde, a to v rovině osobní: a co až umřu?, tak v rovině obecné – konec našeho světa a Ježíšův druhý příchod.
Autorka vědomě rezignuje na časovou posloupnost a systematičnost biblických příběhů a do středu pozornosti staví Boha tak, jak ho mohou děti vnímat ve svém vlastním životě: krásu jeho stvoření, Boží vlastnosti a jednání, pomoc lidem a lásku k nim. Svoji knihu uvádí veršem z Markova evangelia (10,14): Nechte děti přicházet ke mně, nebraňte jim, neboť takovým patří království Boží a v úvodním autorském slovu ji věnuje zejména rodičům, kteří mají dětem cestu k Pánu Ježíši ukazovat především. Přesto lze knihu díky její jednoduché struktuře velmi dobře využít i jako výchozí text při setkáních v nedělní škole. Po stručném výkladu vybraného tématu (např. Bůh je ve třech osobách) následuje několik otázek, jež mají navodit diskusi s dětmi, poté jsou zpravidla uvedeny dva biblické verše související s tématem a v závěru najdeme velmi stručnou modlitbu. Kapitoly na sebe sice volně navazují, ale lze je číst i samostatně, zvláště chceme-li se věnovat pouze nějakému vybranému oddílu.
Knížka Marian Schoollandové je zdařilou pomůckou pro rodiče, jak s dětmi o Bohu mluvit a jak mu naslouchat. A to i přesto, že některé formulace působí didakticky těžkopádně, s poměrně malou jazykovou imaginací, která podléhá ústřednímu záměru autorky – a to je vysvětlit, poučit a vzdělat.
Knihu z angličtiny přeložila Julie Petrecká a barevnými ilustracemi doprovodil Paul Stoub.
Marian M. Schoolland: Velká kniha o Bohu pro malé děti, Poutníkova četba 2013, 238 stran
Milena Krumphanzlová