OM Česká republika, z. s., je jednou z poboček mezinárodní misijní organizace OM International (dříve Operation Mobilization), která působí ve více než 110 zemích světa.
Od založení v r. 1991 jsme partnerem křesťanských církví v oblasti misie. Naším cílem je motivovat křesťany a napomáhat jejich aktivnímu zapojení do místní i světové misie, podílet se na zakládání nových křesťanských sborů, na humanitární a rozvojové pomoci a na boji proti obchodu s lidmi. To se děje zejména skrze kulturní, společenské a vzdělávací akce, přípravu a zapojení pracovníků u nás i v zahraničí, organizování charitativní a humanitární pomoci či angažování se v boji proti obchodu s lidmi.

Na jaře 2015 postihlo Nepál silné zemětřesení, v jehož důsledku přišlo mnoho lidí v zasažených oblastech o své blízké, o majetek a také o svá obydlí. Jednou z těchto oblastí bylo údolí Langtang v regionu Rasuwa District v Himálajích (těžko přístupné horské oblasti), kde již před zemětřesením osvětově a humanitárně působila naše partnerská nezisková organizace – OM Nepál. Po této živelné katastrofě se její pracovníci (včetně české koordinátorky z OM ČR, která je členkou nepálského týmu již od roku 2005) zapojili do okamžité pomoci  – do distribuce jídla, stavby dočasných plastových přístřešků, humanitární pomoci, služby v nemocnicích, posttraumatického poradenství a práce s klienty, tréninku místních pracovníků pro práci v komunitách apod. Na české straně jsme organizovali finanční sbírky na podporu jejich aktivit.

Na krizovou intervenci pak OM Nepál navázala v dlouhodobější činnosti v oblasti Rasuwa – ve spolupráci s vládou a dalšími organizacemi realizovala projekt stavby šesti modelových domů v komunitách Langtang a Haku (Housing Recovery & Reconstruction Platform, 2016-17). Cílem tohoto projektu bylo nabídnout tamním lidem žijícím v nevyhovujících životních podmínkách důstojnější řešení jejich bydlení, které by zároveň splňovalo základní požadavky na použité materiály, bezpečnost a větší odolnost proti otřesům. Každá rodina, která se rozhodla pro stavbu, dostala cement, dřevo, vlnitý plech a ocelové výztuhy. V jednotlivých vesnicích pak byl zaveden vodovod a vysazeny stromy. Součástí aktivit bylo i školení Nepálců v potřebných řemeslech (tesař, zedník).

V současné době je původní projekt dokončen a probíhá podpora a dohled nad stavbami jednotlivých rodin, neboť některým sociálně znevýhodněným nebo chudým rodinám se ještě nepodařilo svá obydlí postavit. Proto OM Nepál nadále pomáhá těmto potřebným dle jejich individuální potřeby, zejména s dopravou materiálu na těžko přístupná místa a se zajištěním pomocných dobrovolnických týmů. Tato pomoc významně přispívá k obnově běžného osídlení ve zdevastovaných lokalitách a zlepšuje životní podmínky tamních chudých obyvatel.

OM ČR se rozhodla k aktivitám OM Nepál připojit, a proto organizuje podpůrný projekt s názvem Pomoc českých dobrovolníků se stavbou domu v oblasti Langtang v Nepálu.

Tým deseti dobrovolníků byl vyslán do Nepálu na dvoutýdenní výjezd, aby pomohli jedné z rodin v Langtangu (3400 n. m.) se zahájením stavby jejich obydlí. Konkrétně šlo o úpravu pozemku, přípravu a nošení materiálu (písek, rozbíjení kamenů, doprava mezky) a kopání základů.

 

Pokud chcete podpořit projekty OM:

č. účtu pro dary z ČR: 2700344081/2010

pro dary ze Slovenska: 2200344085/8330

Kontakt: info.cz@om.org, Kolářská 2176/2, České Budějovice

Web: www.cz.om.org (variabilní symboly projektů najdete v sekci Zapoj se/finančně)

 

 

Přinášíme postřehy některých účastníků:

Radoš:

Asi nejtěžší bylo rozhodnout se, že místo s rodinou strávím svoji dovolenou někde jinde, a potom také zařídit všechny své povinnosti (doma, v práci, ve sboru), abych mohl v daném období vůbec na delší dobu odjet.

Než jsem odjel, měl jsem vlastní představu o „misii rukama“. Až na místě mi došlo, že naše pomoc rukama bude opravdu velmi symbolická. Šlo spíše pouze o jednu z dílčích částí v celkovém úsilí OM vytvářet dobré vztahy s místními lidmi v Langtangu jako základ pro další zvěstování evangelia.

 

Věra:

Myslím, že pro místní lidi byla docela neobvyklá podívaná na partu bledých tváří makajících s krumpáči a lopatami na pozemku pro stavbu domu – myslím, že to místní vesměs hodnotili velmi kladně…

Petr:

Hodně jsem přemýšlel o způsobu, jak sloužit lidem v tak odlišných kulturních a životních podmínkách. Přímých kontaktů jsme měli jen pár. Vykonaná práce byla, dle vedení akce, velmi viditelná pro místní lidi a hodně ceněná a mohla být i silným svědectvím o Boží práci.

Výjezd je velkou podporou pro další rozvoj misie v našem sboru, což je jeden z našich dlouhodobých důrazů. Pro mě osobně byl výjezd součástí období osobního odpočinku a jednoznačně splnil má očekávání.

 

Honza:

Zajímavým zážitkem pro mne byla prohlídka místní farmy OM. Velmi jsem oceňoval muže, který nás provázel, a jeho nasazení pro službu.

Na farmě jsme viděli pěstování různých plodin (česnek, brambory, salát, špenát, brokolice aj.), a to jak klasicky na poli, tak ve skleníku hydroponicky. V hydroponii se jako hnojivo používá odpad vznikající při chovu ryb. Vypěstovaná zelenina pak slouží nejen pro vlastní spotřebu střediska OM, ale jejím prodejem jsou získávány prostředky pro další službu. Náš průvodce nám šel pyšně ukázat trkač (mechanicko-hydraulické zařízení), jehož pomocí čerpají vodu z nedaleké říčky na zavlažování pozemků. Ve srovnání s okolím byl vidět větší pořádek. Bylo zřejmé, že lidé pracující na farmě mají jistotu lepších životních podmínek, proto jejich nasazení v práci je větší, než jak jsem to vnímal u jiných lidí v okolí. Tento zájem o zlepšení životních podmínek byl vidět na našem průvodci, na němž byla patrná určitá hrdost na výsledky hospodaření farmy. Mám dojem, že mnozí Nepálci žijí s pocitem, že jejich životní situace je neměnná, předem určená (karmou?), a proto se o zlepšení životních podmínek ani nesnaží. Farma OM je určitým příkladem a světlem.

 

Je důležité, že místní lidé viděli, jak křesťané pomáhají, i to, že pomoc neskončila v krátké době po zemětřesení. Křesťanství není jen o slovech, ale také o praktické pomoci.

 

Zuzka:

Pomáhala jsem hlídat miminko manželům, jejichž dům se staví. Užívala jsem si společnosti úžasných žen, které mě vzaly mezi sebe (hned druhý den jsem dostala tibetský kroj a celý týden jsem ho mohla používat). Jediné, co mě mrzelo, bylo, že jsem jim nerozuměla, ale i tak komunikace mezi námi nějak probíhala. Když jsem nebyla schopna mluvit, tak jsem se za ty lidi modlila.

Hospodin ke mně velice silně v přírodě promlouval a skrze moji zkušenost s Himálajemi promlouvá doteď…

Když si pomyslím, že tam misionářka Radka někdy v r. 2005 odjela a služba tibetské komunitě vůbec neexistovala, a teď tam je tým, který se modlí a plně funguje! Radka je HERO! Je až neuvěřitelné, jak od jisté chvíle na cestě do Langtang Radku zdraví úplně každý jménem Radka didi… Všichni ji vítají, všechny zná a oni znají ji. U každé chaloupky se zastaví, s každým popovídá, všichni ji zvou na čaj, chtějí s ní mluvit. Je vidět, že za sebou zanechala významnou stopu, že mění životy lidí a oni ji mají rádi (i když někdy prostě jsou i lidé, kteří si myslí, že by pomoci potřebovali víc)… I v Káthmandú je práce Radky a OM prostě pojmem, pro mnoho lidí je příkladem (pro mě taky). Chci říct svému sboru, na čem se díky podpoře Radky podílíme a jak moc si ji Hospodin používá, aby měnil životy lidí a ukazoval jim, jaký je.

 

 

Sestavila Iva Minářová, OM ČR, 13. 8. 2018