Saša Šillerová
Mám ráda kuchyňské přístroje. Pokaždé, když objevím nějaký nový, svádím sama se sebou velký boj. Pořídit, nebo se bez něj naše domácnost obejde? Často sama sobě vysvětlím, že to opravdu nepotřebujeme. Ale ne vždy se mi to povedeJ A tak máme doma pár naprosto zbytečných „pomocníků“, jako zmrzlinovač nebo koblížkovač, ale i takových, které používáme pořád a které jsou opravdovými pomocníky. Třeba domácí pekárnu nebo stolní gril. Posledním přírůstkem do mé kuchyně je vakuovačka a sous vide hrnec.
Dříve se cena těchto přístrojů pohybovala řádově v desetitisících, ale v poslední době už jsou na trhu dostupné v úplně jiné cenové relaci a tak můžete koupit hrnec i vakuovačku do 3000 Kč.
Slovo sous-vide pochází z francouzštiny a v překladu znamená „ve vakuu“. Metoda sous-vide je vaření při konstantní nízké teplotě. Takto můžete připravovat například maso, ryby, zeleninu, ale i třeba vajíčka. Ingredienci nejprve musíte zavakuovat do speciálního plastového sáčku pomocí tzv. vakuovačky, kterou vysajete veškerý vzduch. Ingredience pak zůstane déle čerstvá a můžete ji takto skladovat v lednici, ale i v mrazicím boxu.
Největším přínosem této metody vaření je zachování barvy a chuti potravin. Při nízké teplotě se sráží bílkoviny, začnou se rozpouštět pojivová vlákna, kolagen vytváří želatinu a zároveň se z masa neuvolňuje příliš šťávy. Maso, obzvlášť to „horší“, jako kližka, líčka, pupek, plec, koleno, je krásně šťavnaté, odpadá samo od kosti a má opravdu skvělou chuť. Výborná jsou i kuřecí prsa, která se při pomalém vaření nevysuší. Zelenina zůstává pevná a nemění barvu.
Nevýhodou sous-vide je fakt, že maso nemá klasickou vůni pečených, grilovaných nebo smažených mas. Grilované kuře s křupavou kůrčičkou v něm sice neuděláte, ale krůtí stehno nebo vepřové koleno si můžete v hrnci předvařit a pak mu dát finální úpravu na grilu, přidáte kus másla a bude vynikající.
Zavakuovaná a předvařená jídla můžete několik dní uchovat v ledničce nebo zamrazit a pak opět v sous-vide hrnci rozmrazit. Vakuováním potravin prodloužíte jejich životnost a nemusíte tedy vše, co nakoupíte, ihned zpracovávat a strachovat se, že se vám jídlo zkazí. A při mražení díky sáčkům uspoříte spoustu místa, jsou totiž mnohem skladnější než neforemné a zbytečně velké plastové krabičky.
Spoustu rad a receptů na sous-vide najdete na internetu, např. na https://www.sousviderecepty.cz/