Míla Řepová

Psaníčka z listového těsta plněná houbami

500 g listového těsta, 300 g podušených ochucených hub, jemně krájený šunkový salám nebo šunka, vajíčko na potření

Listové těsto vyválíme, nakrájíme čtverečky, na každý položíme plátek salámu a navršíme připravené houby. Složíme do psaníčka, dobře uzavřeme, potřeme rozšlehaným vajíčkem a upečeme do zlatova.    Slavnostní listové paštičky Rozválíme listové těsto, vykrájíme plná kolečka a dvojnásobný počet koleček s větším otvorem uprostřed. Vykrájíme dvou až trojnásobný počet koleček s otvorem a pak každé potřeme vajíčkem, když je skládáme na sebe. Plná kolečka srovnáme na plechu, potřeme rozšlehaným vajíčkem, na ně dáme postupně kolečka s dírkou, která také potřeme. Upečeme malé soudečky, které po vychladnutí plníme různými náplněmi podle chuti. Nejlepší jsou se sýrovou náplní z Nivy, ale můžeme použít  vše, co máme rádi.    

Drobné pečivo s ořechy a sýrem

150 g hladké mouky, 100 g tuku, 100 g tvrdého strouhaného sýra, 1 vejce, 2 lžíce strouhaných jader vlašských ořechů, 2 lžíce bílého vína, sůl, pepř, nasekaná jádra ořechů na posypání, vejce na potření

   Do mouky přidáme tuk, strouhaný sýr, strouhané ořechy, vejce, víno, sůl a pepř a zpracujeme vláčné těsto. Necháme asi hodinu odležet, pak vyválíme plát a vykrájíme různé tvary. Přeneseme na vymaštěný plech, potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme sekanými ořechy. Pečeme ve středně vyhřáté troubě do červena.   

Výborné listové těsto podle maminky

400 g hladké mouky, 250 g ztuženého tuku, 2 žloutky, 10-12 lžic vody, 2 lžíce octa a špetka soli

   Ztužený tuk nastrouháme do mouky a zaděláme s ostatními surovinami vláčné těsto. Můžeme s ním pracovat hned, je ale lepší nechat ho trochu odpočinout. Hodí se na jablkový závin, ale jsou z něj dobré i šátečky plněné sladkým či slaným krémem.