Růžena Šustrová
Nedávno proběhla konference Sdružení křesťanských zdravotníků na téma „Víra zdravotníků v karanténě“. Kvůli koronavirovým opatřením se opět konala online. Byla to tedy příležitost i pro ty, kteří se z různých důvodů nemohou účastnit osobně.
Práce ve zdravotnictví přináší různé odborné i etické výzvy, ke kterým křesťan zdravotník musí zaujmout určitý postoj nebo řešení. Proto ve světě vznikaly a vznikají různé spolky a organizace, které sdružují křesťanské lékaře, sestry a další zdravotníky. Vznik našeho SKZ ovlivnila a inspirovala dvě sdružení – Hospital Christian Fellowship International (HCFI) a Nurses Christian Fellowship International (NCFI). Se sdružením podobným HCFI se setkali mladí těšínští lékaři již v 80. letech minulého století, kdy se v pololegálních podmínkách scházeli lékaři i zdravotní sestry, aby společně z křesťanského a biblického pohledu přemýšleli o otázkách, se kterými se setkávali ve své každodenní praxi. Vždy byl kladen důraz na to, aby životní styl křesťanského zdravotníka byl svědectvím o Kristu v nekřesťanském prostředí. Organizovat taková setkání u nás v 80. letech nebylo možné, proto se po změně režimu MUDr. Štěpán Rucki a jeho přátelé rozhodli založit podobnou křesťanskou organizaci zdravotníků, která by sloužila zdravotnickým pracovníkům při řešení různých otázek a napomáhala při začleňování křesťanské víry do každodenní praxe ve zdravotnictví. Nejtěsnější spolupráce probíhala s HCFI.
Já jsem se s NCFI seznámila v 70. letech minulého století, kdy jsem v Anglii poznala zakladatelku NCFE. Později jsme zůstaly v písemném kontaktu, jiný možný nebyl. V r. 1988 jsem byla pozvaná na celosvětovou konferenci NCFI ve Philadelphii, která mě hluboce oslovila a ovlivnila. Byl to můj první kontakt s křesťanskou organizací pro zdravotní sestry. Po návratu, ještě za totality, jsem se snažila vyhledávat a kontaktovat zdravotní sestry a motivovat je k přímluvám za naše zdravotnictví. Přišel rok 1989, na jaře 1990 se režim uvolnil a v červnu toho roku přijel do Prahy Francis Grim, zakladatel HCFI, aby u nás navázal kontakt s našimi zdravotníky. A zde jsme se všichni navzájem poznali.
Francis Grim byl křesťanský podnikatel, zakladatel a dlouholetý prezident HCFI se sídlem v JAR. Francis v roce 1936 denně navštěvoval svého nemocného otce, hospitalizovaného v místní nemocnici (tatínek pocházel z Karlových Varů). Při svých návštěvách viděl, že je o pacienty dobře postaráno po stránce tělesné, ale duchovní potřeby byly z velké části nenaplněny. Tato zkušenost ho vedla k tomu, aby začal lékaře i sestry motivovat a vychovávat k šíření evangelia, zvěsti o spasení, odpuštění, životu v Pánu Ježíši Kristu mezi pacienty i spolupracovníky. Vznikla organizace HCFI s cílem sloužit nemocnému člověku v oblasti tělesné, duševní i duchovní. Nemocní lidé jsou často duchovně otevřenější a vnímavější vůči Bohu a zdravotnický personál by měl být připraven a vyškolen, jak tuto šanci využít. Francis Grim často říkal: „Více lidí na světě prochází nemocnicemi než kostely.“
V září 1990 se konala ustavující konference Sdružení křesťanských zdravotníků v ČR. Pod vedením zakládajícího předsedy SKZ MUDr. Štěpána Ruckého se vytvořil tým, který spolupracoval 18 let. Kromě konferencí se konala celostátní modlitební setkání, rozesílal se Zpravodaj SKZ, který sloužil ke sdělování nových informací o činnosti Sdružení a také k udržení kontaktů. Na různých místech republiky vznikaly zdravotnické modlitební skupinky. Ty sloužily k vzájemnému povzbuzení, sdílení, k modlitbám za jednotlivé nemocnice, oddělení i pacienty a spolupracovníky – tak jak bylo třeba. V r. 2009 se předsedkyní SKZ stala MUDr. Petra Sovjáková. S vděčností našemu nebeskému Otci vidíme, že vyrostla nová generace mladých zdravotníků, kteří se do činnosti SKZ zapojili a zapojují. Na webových stránkách můžeme najít další informace, záznamy z konferencí aj. (viz www.skzcr.cz)
V souvislosti s prosbou, abych něco napsala o SKZ, jsem znovu procházela minulostí i přítomností Sdružení s vděčností Pánu Ježíši za jeho požehnání, vedení, přítomnost, za vzájemné vztahy a přátelství, za duchovní jednotu, za moudrost a vzdělanost, kterými náš národ požehnal. Jemu buď díky a chvála, jemu patří čest a sláva. Také jemu s velkou vděčností děkuji za naše zdravotnictví a naše zdravotníky, zvláště v současné těžké kovidové době.
MUDr. Štěpán Rucki, CSc. je autorem těchto knih:
Alternativní medicína – pomoc, nebo nebezpečí? Křesťan a patogenní zóny, diagnostika z duhovky, akupunktura, makrobiotika, psychotronika, jóga, homeopatie… (Návrat domů, 2000, reprint Křesťanský život, 2008)
Je někdo z vás nemocen? – Křesťanský pohled na zdraví, nemoc a uzdravení z osobní zkušenosti lékaře, křesťana i pacienta … (Návrat domů, 2007, reprint Didasko, 2009)
Poznáváme biblické pravdy … o Bohu, spasení a životě křesťana (Křesťanské společenství, 2007, reprint 2021)
Ve víru evoluce (Neodarwinizmus a inteligentní design ve světle faktů) – Křesťanský život 2021
Je editorem a spoluautorem sborníků z konferencí SKZ
Mezi Biblí a medicínou (SKZ v ČR, 2007)
Mezi Biblí a medicínou II (SKZ v ČR, 2016)
Tabita 2/2021