Olina Koláčková – zahradní inženýr

Dotaz:

Každý rok na jaře  dostávám (a

pravda, i nakupuji) jarní květiny v květináčích.

Primulky, narcisky, hyacinty, tulipány a jiné krásné rychlené rostliny.

Po odkvětu je mi líto je vyhodit. Dají se nějak dál pěstovat?  Třeba v zahrádce nebo v truhlících?

Pokud máte zahrádku, je určitě škoda zakoupené rychlené cibuloviny a primulky vyhazovat. Já osobně bych jim ještě šanci dala. Jsou sice oslabené rychlením, ale v zemi mohou zakořenit a zase nabrat sílu.

Po odkvětu je dobré odstřihnout květní stvol, ale listy ponechat, vyjmout z květináče i s kořeny a zeminou a zasadit ven do záhonku a zalít.

Ven je nedáváme v době, když je ještě zmrzlá půda, ani když ještě hrozí silnější mrazy, přeci jen na to nejsou zvyklé. Teploty kolem nuly by ale vadit neměly. Do doby, než dáme květiny ven, umístíme je v chladnější místnosti, chodbě, verandě, světlém sklepě a mírně zaléváme. Listy neodstřihujeme.

Hyacinty mají raději sušší místo, ostatní cibuloviny a primulky jsou celkem nenáročné, ale spíš bych volila slunečné nebo polostinné stanoviště, ne úplný stín. Rostliny by měly projít normálním vegetačním cyklem. To znamená, že přes léto seschnou listy. Rychlené  primulky a drobné žluté narcisky Tete a Tete patří mezi choulostivější, v silnějších zimách se jim u nás nemusí podařit přezimovat, ale ostatní, jako jsou tulipány, narcisy a hyacinty, by to měly zvládnout a mohou okrášlit zahrádku i v dalších letech.