Heřmánek pravý je bylinka, kterou zná snad každý. Působí protizánětlivě, desinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení a navíc krásně voní. Je opravdu škoda ho nevyužívat. A tak si jen zopakujeme, k čemu všemu je dobrý.
Vnitřní použití heřmánku pravého: Vnitřně se heřmánek používá v nálevu. Je součástí celé řady léčivých čajových směsí. Užívá se zejména jako protizánětlivý přípravek při žaludečních a střevních obtížích, dále jako pomocný přípravek při léčbě žaludečních vředů či při léčbě bronchiálního astmatu. Heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání, uvolňuje křeče zažívadel, uvolňuje střevní plyny, je vhodný při průjmových onemocněních. Lze ho použít při zánětech močových cest a pohlavního ústrojí. Již pohádkové babičky podávaly na uklidnění trošku heřmánkového čaje a vědci tuto jejich moudrost potvrdili. Pokusy na zvířatech prokázaly, že heřmánek obsahuje látky působící na stejné části mozku a nervového systému jako léky, které jsou podávány proti úzkostným stavům. Navíc podporuje psychické uvolnění a zmírňuje stres.
Heřmánek má mírně sedativní účinek, ale mnohem důležitější je, že celkově uklidňuje tělo a usnadňuje usínání. Má také mírně relaxační a protizánětlivý účinek na hladké svalstvo zažívacího traktu. Heřmánek pomáhá zmírňovat celou řadu zažívacích potíží včetně špatného trávení, obtíží při divertikulózách (forma kýly) a zánětlivých procesech tlustého střeva. Jeho uvolňující účinek na svaly může zmírňovat menstruační bolesti.
Vnější použití heřmánku pravého: Zevně se heřmánek využívá k obkladům na špatně se hojící rány, kožní vyrážky, alergické kožní projevy, lehké popáleniny či na hemoroidy. Heřmánek urychluje hojící se projevy, snižuje bolest a zabraňuje vytvoření jizev. Heřmánkový nálev lze použít jako kloktadlo a k výplachům při onemocnění a zánětech ústní dutiny a hrtanu. Je vhodný na obklady a vymývání očí při zánětech očních spojivek.
Dále se používá k ošetření vlasů a pokožky hlavy. Nálev je vhodný přidat do relaxační koupelové lázně. Obklad z heřmánkového odvaru může být úspěšný při léčení lehčích popálenin. Při slunečních spáleninách se může heřmánkový olej přidávat do koupele nebo ve směsi s mandlovým olejem vtírat do spálených ploch. Olej musí být před použitím vždy naředěný a nesmí se nikdy používat vnitřně. Heřmánkové krémy rovněž zmírňují sluneční spáleniny a některé ekzémy. Velmi hojně se také heřmánek používá v kosmetice. Je obsažen v řadě kosmetických přípravků, v pleťových vodách, mastech, krémech, vlasových přípravcích, ústních vodách a v dalších přípravcích.
Heřmánek a jeho dávkování: Pijte až tři šálky heřmánkového čaje přes den nebo jeden šálek na noc. Užíváte-li heřmánkový odvar na kůži nebo do očí, musí být dostatečně vychladlý a přelitý do sterilní nádobky s víčkem. Při používání heřmánku na kůži přidejte několik kapek heřmánkového oleje do tří lžiček mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje). Můžete také koupit hotový heřmánkový krém. K dostání jsou i tobolky a tinktura heřmánku. Pak se řiďte návodem na etiketě nebo příbalovém letáčku. Jedna tobolka nebo lžička tinktury má asi stejný léčebný účinek jako šálek čaje.
Heřmánek – návod k užívání: Heřmánek je mírný prostředek a lze ho užívat velmi dlouho. Bez obav se může kombinovat s předepsanými i volně koupenými léky stejně jako s jinými léčivkami a potravinovými doplňky. V doporučených dávkách je heřmánek bezpečný i pro děti, těhotné a kojící ženy, je také součástí tzv. dětského čaje pro kojence.
A jak ho získat? Pokud nemáte svá známá místa, kde ho najít a nechce se vám pátrat po rumištích a polních cestách, můžete si bez problémů heřmánek vypěstovat doma na zahradě. Pěstuje se z přímého výsevu, je to jednoletka, tedy buď každý rok znovu vysévat, nebo ho nechávejte se samovolně vysemeňovat. Sbírají se rozkvetlé květy, suší se ve stínu při teplotách do 40 °C a raději rychle, tedy v menších vrstvách.
Jen pro úplnost: Heřmánek se snadno rozpozná od podobných druhů tím, že má květní lůžko (to je ten žlutý střed květu) vypouklé a duté.

Ing. Olga Koláčková

Zdroje:
http://byliny.vitalion.cz/hermanek-pravy/    
http://www.beltina.cz/bylinka/hermanek/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *