Lucie Zídková

Také má váš potomek neustále tendence koukat do mobilu a žít mimo reálný svět? Zkuste jej od něj odlákat k deskovým hrám. Ne, nemám na mysli Člověče, nezlob se! ani Dostihy a sázky. Svět deskových her je daleko zajímavější, barevnější a zábavnější. Chcete-li do něj alespoň trochu nakouknout, čtěte dál. Ale varuji vás, je možné, že mě vaše peněženka nebude mít ráda.

Musím se vám přiznat hned na začátku. Ačkoliv mám hraní deskových her poměrně ráda, v této oblasti samu sebe považuji za „věčného začátečníka“. Jistě by se i mezi vámi, čtenářkami (a snad i čtenáři) tohoto časopisu, našlo mnohem více zkušenějších hráčů. Přesto, nebo možná právě proto, že sama se pomalu ale jistě rozkoukávám, jsem připravena se podělit o pár zásadních zkušeností. Abych na něco důležitého nezapomněla, vzala jsem si na pomoc své oblíbené „policejní otázky“.

JAKÝM ZPŮSOBEM ses setkala s deskovkami?

Jako malá jsem znala pexeso, Člověče, nezlob se!, rodiče hrávali kanastu. S moderními deskovými hrami jsem se setkala poprvé na vysoké škole, což je před přibližně čtvrt stoletím. V té době se k nám dostaly herní hity, jako jsou Osadníci z Katanu a Carcassonne. Pamatuju si, že na mě působily jako zjevení – konečně něco jiného než obyčejné statické hry typu Dostihy a sázky, kde hodím kostkou, běhám po nějakém okruhu a velkou úlohu hraje náhoda.

PROČ hrát deskové hry?

Deskové hry nám umožňují být aktivně spolu. Vytvářejí přirozeně prostor pro komunikaci. Už malé děti při nich trénují celou řadu dovedností – umět počkat, až na mě přijde řada, umět pochopit, že ne vždy budu mít to, co jsem si vysnil a naplánoval (protože ten můj vybraný díleček mi právě vyfoukl protihráč), při kooperativních hrách trénujeme schopnost se domluvit a v neposlední řadě mohou přirozeným způsobem zásadně rozšířit logické myšlení dětí. Hry v nás vzbudí hravost a pomáhají propojit celou rodinu. Víc než o vzdělávání by však měly být hlavně o zábavě.

KDO je může hrát?

Možná se budete divit, ale existují hry, které v pohodě zvládnou i děti ve dvou letech. Firma HABA přinesla na trh sérii her v češtině nazvaných Moje první hra a jejich Můj první ovocný sad je moc krásně udělaná hra, kterou zvládnou i opravdu malá dítka.

Dnes je velkou výhodou, že existují dětské hry, které baví i dospělé. Já mám pětiletého syna a naším hitem je aktuálně Dragomino – vylepšená verze domina, v níž získáváte dračí vajíčka a snažíte se získat co nejvíce dráčků. Musím říct, že díky skvělé grafice a hernímu mechanismu baví i mě. Není to tak, že trpím, ale opravdu si tu hru užívám.

CO když se ve hrách nevyznám?

I tady platí jednoduché pravidlo – když nevíš, zeptej se. Je ale dobré vědět, koho a hlavně jak se zeptat. Povětšinou vám velmi dobře poradí v tzv. speciálkách – tedy obchodech, které se specializují na prodej deskových her. Namátkou můžeme zmínit Ráj deskovek, Svět deskových her (obojí Praha), Planetu her (Brno), Domov her (Pardubice), na Slovensku pak prodejny iHryska (Bratislava). Mrkněte do mapy obchodů a speciálek na deskové, společenské a karetní hry, třeba najdete nějakou i ve svém okolí.

Dobré rádce najdete také ve facebookové skupině Deskovky pro tři bratry. Skupina, kterou založila před pěti lety maminka tří synů Radka Mužíková, má 35 tisíc členů a funguje jako skutečná základna nejen pro zkušené deskovkáře, ale třeba i pro ty, kteří s hraním teprve začínají.

Abyste věděli, jak se zeptat a co si ujasnit, než se zeptáte (protože správná otázka je základ), mrkněte na tenhle již letitý článek Jak vybrat deskovku (nejen od Ježíška) a jak si Vánoce s deskovkou užít!

Ve skupině také krásně fungují hashtagy #2rokymych5 #3rokymych5 #4rokymych5 #5letmych5 …  #10letmych5 #onamych5 #onmych5, kde lidé sdílejí své osobní zkušenosti s hraním deskových her v určité věkové kategorii.

ZA KOLIK? Vážně tak moc?

Pokud se začnete pomalu ale jistě rozhlížet po nějakých deskovkách, brzy zjistíte, že jejich nákup není zrovna levná záležitost. Není divu – všechno, co za něco stojí, něco stojí. Vymyslet, navrhnout, otestovat, vyrobit a distribuovat kvalitní deskovou hru není úplně jednoduchá a levná záležitost. Ale zkuste se na to podívat z druhé strany – pokud vezmete celou rodinu na výlet do multikina, máte zábavu na jedno odpoledne. Pokud za stejnou cenu pořídíte deskovou hru, můžete si zábavy užít mnohem více.

KDE nakupovat?

Kromě již výše zmiňovaných speciálních obchodů lze deskové hry nakupovat na celé řadě e-shopů. Spoustu her najdete také v knihkupectvích, např. v Megaknihách či u Dobrovského. Velmi oblíbené jsou Tlama games, kde lze uplatnit Sodexo kartu a Flexi pass. Čas od času najdete nějakou tu dobrou hru za dobrou cenu i v PEPCO či TESCO obchodním řetězci.

Vyplatí se také sledovat bazar na Zatrolených hrách. Zde se hojně objevují hry pro určitou věkovou kategorii (hráči už dorostli do obtížnějších her), čas od času někdo zjistí, že zakoupil hru, která jej opravdu nechytla a pošle ji dál do oběhu.

KDY mám číst ta strašně dlouhá pravidla?

Nejlepší je, pokud máte možnost si hru na poprvé zahrát s někým, kdo ji zná. Stojí za to poohlédnout se, zda se ve vašem okolí nenachází nějaký klub deskových her. K mnoha hrám (zejména těm hráčsky oblíbeným) najdete na YouTube video s podrobným návodem či ukázkou dané hry.

Nekupujte zajíce v pytli, kupte si mačku vo vreci.

Je možné, že si k Vánocům pořídíte nějakou tu deskovku a zjistíte, že vás hraní her chytlo a že chcete rozšířit svou sbírku. Pokud milujete překvapení, chcete vyzkoušet deskové hry a nemáte čas ani chuť se probírat záplavou nabídek, pak je Mačka vo vreci pro vás to pravé. Tato akce slovenského iHryska má jednoduchá pravidla: Koupíte si kočku. Vyplníte jednoduchý formulář a pracovníci iHryska vám vyberou nějaké skvělé herní překvapení tak, aby vás zabavilo. Platí, že všechny hry jsou nové – nehrané, můžete je tedy snadno použít jako dárek, a že dostanete hry v minimálně dvojnásobné hodnotě oproti ceně kočky (mačky).

Tabita 4/2022