Alena Šelongová

A máme tady opět léto. Lidé se těší na dovolené a vyjíždějí k moři, do hor, na letní pobyty, na různé strany naší krásné zeměkoule. Chtějí si odpočinout od každodenního shonu, někteří se chtějí poučit, poznat něco nového a krásného, najít místo, na které se budou moci opět vracet.

 

Mnoho lidí jezdí svými auty do zahraničí a neuvědomí si, že při cestách v cizině čelíme často nebezpečí odlišného charakteru než v České republice. Měli bychom se na takovouto cestu předem připravit, abychom minimalizovali riziko případných problémů.

 

Co tedy hrozí na zahraničních cestách?

 

Nepříjemné věci, které se občas cestovatelům v  autech stávají, jsou například porucha vozidla, možnost pokuty při nedodržení místních předpisů, dopravní nehoda, odcizení vozidla nebo vloupání do něj, zranění či dokonce úmrtí při dopravní nehodě.

 

Jak se tedy připravit na cestu?

 

Je důležité získat co nejvíce informací o zemi, kterou chcete navštívit, o jejích zákonech či dopravních předpisech. Můžete navštívit webové stránky Ministerstva zahraničních věcí (www.mzv.cz), kde je možné získat informace o zemi, kterou chcete navštívit. Dbejte jejich doporučení.

 

Zjistěte si, jaké mají povinné požadavky na každého řidiče, jenž používá silnice v dané zemi. Kolik budete muset platit za jízdu na dálnicích, zdali potřebujete víza ke vstupu do země, kterou chcete navštívit. Pak je důležité seznámit se s předpisy, které se vztahují k dopravě, clu, pojištění vozidla a osob. Všechny potřebné záznamy najdete např. na www.globalassistance.cz

 

Překontrolujte si doklady k autu a také osobní doklady všech spolucestujících.

Např.:

 • Platnou „zelenou kartu“ – podepsanou. Je pro většinu evropských zemí povinným dokladem o pojištění vozidla.

–       Datum technické kontroly, technický stav vozidla.

 • Povinnou výbavu vozidla pro danou zemi.
 • Platné doklady pro sebe, děti a všechny spolucestující (včetně zvířete, pokud je vezete s sebou, a jeho proočkování).
 • Zajistěte předem potřebná očkování pro lidi a vezměte si s sebou léky, které pravidelně používáte, a také základní léky, (na průjem, horečky, bolesti v krku …)
 • Sjednané cestovní pojištění osob a zavazadel (může být součástí pojištění auta).
 • Kontakty na důležité organizace v případě nouze (zastupitelský úřad ČR).
 • Asistenční služby pro případ odtahu.
 • Telefon a adresu vaší banky, číslo karty.
 • Dostatečnou finanční a časovou rezervu.
 • Při autonehodě, zcizení věcí či jiné nepříjemné události si nechte udělat zápis policie, který pak předložíte své pojišťovně.
 • Dejte vždy někomu vědět, kde právě jste a kam se chystáte v nejbližší době jet.
 • Vyhýbejte se nebezpečným místům, chudinským čtvrtím, mořským útesům, nebezpečným horám, pokud možno nechoďte nikdy sami.
 • Respektujte místní zvyklosti (v oblékání, stolování, náboženské tradice, posvátná místa).
 • Jste-li přepadeni, chovejte se klidně, a pokud nemáte šanci se ubránit, raději odevzdejte vše požadované. Váš život je cennější.
 • Pokud se ztratíte v neznámém terénu, stane se vám nehoda či jste svědky nehody, telefonujte na integrované číslo záchranné služby 112 v Evropě a 911v USA a Kanadě.
 • Ve chvíli, kdy sedíte v autě a než nastartujete motor, naposledy zkontrolujte, zda všichni pasažéři mají s sebou pas a zda je platný, zda mají peněženku, mobil (pokud si ho s sebou berou) a potřebné osobní léky. A pokud se vám tato rada zdá zbytečná, mohli byste si poslechnout některé těžko uvěřitelné historky, jak někteří cestovatelé až na hraničním přechodu zjistili, že zapomněli doma pas či že jeho platnost skončila. Pozor, některé země vyžadují při vstupu do země platnost pasu např. půl roku či více do vypršení jeho platnosti.

 

Při každé mimořádné situaci, kterou nejste schopni zvládnout sami, se obraťte o pomoc na zastupitelský úřad ČR nebo jiné země EU.

 

Je mnoho dalších věcí, kterým byste měli věnovat pozornost, ale to by se už do tohoto článku nevešlo. Takže vám přeji mnoho bezpečných kilometrů, krásnou dovolenou a šťastný návrat domů.

 

Je dobré umět, je také dobré vědět a spoléhat se na druhé lidi, ale naše spoléhání se na Boha nám přináší vnitřní pokoj a jistotu ochrany. Pozvěte ho proto, ať jede s vámi všude tam, kam vede vaše cesta.

 

Př. 12,15. „Hlupákova cesta je přímá v jeho očích, ale ten, kdo poslouchá radu, je moudrý.“