Pro motoristy

Alena Šelongová

Ať si dneska otevřete jakýkoli web a začnete číst nějaký článek, všude na vás vyskočí koronavirus. Tak jsem přemýšlela, zda koronavirus má něco společného i s autem. A jestli ano, tak co?

O auto se nám může otírat kdekdo a jistě tam bude nesčetně bakterií a různých malých upírků, kteří by chtěly našim tělům škodit. To nás však moc nezajímá, protože nikdo si auto neplete s lízátkem, ani na něm neobědvá. A přesto tady je něco, na co bychom měli pamatovat. Občas převážíme různé lidi, a tak se můžeme s virem setkat také ve svém vlastním autě.

Za chvíli budou Vánoce, doma začínáme s úklidem, provádíme dezinfekci klik a věcí, kterých se dotýkají lidé a o kterých často moc nevíme.

Totéž platí o našem autě. Měli bychom znát lidi, které převážíme autem, měli bychom znát jejich telefonní číslo nebo mít nějaký jiný kontakt. Proč? Protože nevíme, jestli náhodou nehostí koronavirus, a tím bychom se i my mohli stát jeho hostiteli a budeme potřebovat trasování těch, které jsme vezli.

Plast je v našich automobilech hojně zastoupen a právě on je jedním z nejlepších uchovatelů viru mezi materiály, se kterými se člověk setkává. Odborníci říkají, že vir na bankovkách přežívá 24 hodin a na plastu až 48 hodin. V autě proto používáme speciální dezinfekci. Dají se použít speciální spreje na domácí čištění klimatizace a ventilačního systému auta.

Podniky, které provozují přepravu lidí v autobusech, používají k dezinfekci ozón, ten ale my běžně nemáme. Použijeme proto alkohol i mýdlo. Umyjeme místa, kterých se člověk často dotýká.

Jedná se hlavně o palubní desku se všemi tlačítky, rádiem, páčkami pod volantem, loketní opěrku, ovládání nastavení sedadel, oken, rám dveří a kliky zevnitř i z vnějšku vozidla nebo madlo zavazadlového prostoru. Nejlepší na dezinfekci vozu je izopropylalkohol a hadřík z mikrovlákna, neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. Hlavně nepoužívejte v autě peroxid vodíku, způsobuje poškození povrchů.

Ještě bych chtěla upozornit, abyste nezapomněli připravit auto na zimu. Jde o bezpečnost, ale také o úsporu pozdějších výdajů.  Od 1. listopadu je povinné užití zimních pneumatik, které poznáte podle alpského symbolu s vločkou či podle písmen M+S na bočnici. V případě souvislé vrstvy sněhu a ledu na vozovce, či pokud se dá tato situace předpokládat, s výjimkou silnic opatřených značkou povinná zimní výbava, kde od 1. listopadu do 31. března zimní pneumatiky musíte mít, i kdyby nastaly tropy.

V zimním období v čase plískanic je auto často potřísněné rozbředlým sněhem s posypovými solemi, měli bychom proto pamatovat na karoserii – opravit drobná poškození, lak auta řádně umýt a navoskovat.

Protože v zimě jsou teploty velmi nízké a v dnešních autech je hojně zastoupena elektronická výbava, je důležité také pamatovat na autobaterii. Kondici autobaterie lze zkontrolovat zátěžovým testem. Je-li baterie slabší a auto obtížně startuje už na podzim, pak neváhejte ještě před zimou autobaterii vyměnit.

A opět jedna z nejdůležitějších věcí při jízdě: vidět a být viděn. Celková viditelnost se snižuje, začínají mlhy, brzy se stmívá, věnujte tedy pozornost všem světlometům a světlům…

Překontrolujte je za pomoci druhé osoby.

K heslu „vidět a být viděn“ patří také stěrače. Velmi často se na ně zapomíná, ale pak, když nestírají nebo stírají špatně, nastává velký problém. U stěračů je nejdůležitější kondice stíracích gumiček. Většina gumiček má životnost jeden až dva roky. Je-li třeba, vyměňte včas stěrače nebo vyměňte alespoň gumičky.

Nedílnou součástí stěračů jsou i ostřikovače skel. Nezapomeňte si koupit nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů. Mějte na mysli, že doléváním vody do ostřikovačů či do chladicího okruhu demineralizovanou vodou měníte tímto způsobem koncentraci kapaliny a snižujete tím její odolnost vůči zamrzání. Správná koncentrace se měří hustoměrem.

Již jednou jsem před zimou psala, že je velmi dobré vozit s sebou v zavazadlovém prostoru auta základní sadu do zimních podmínek. Co by v takové sadě mělo být?

Řetězy na kola, skládací lopatka, škrabka na led, smetáček a také dojezdové, rezervní kolo, protože větší poškození pneumatiky samolepicí sady vůbec nezvládnou.

Nezapomeňte také na deky, plnou nádrž a něco trvanlivého k snědku a pití. Proč? Nikdy nevíte, co vás po cestě v zimních podmínkách může potkat a jak dlouho vás to zdrží.

Přeji vám hodně šťastných kilometrů ve vašem autě a ať se vždy bezpečně vrátíte ze svých cest zpět domů.

Tabita 2020/4