Lucie Zídková

Advent znamená čekání. Ano, vím, že pravý význam slova advent se spíš přimyká ke slovu příchod (lat. adventus). Otázkou zůstává, zda tahle čtveřice neděl před vánočními svátky je vskutku dobou radostného očekávání příchodu Spasitele, duchovní přípravy na Vánoce, rozjímání a dobročinnosti. Přiznejme si to na rovinu – zatímco děti leckdy počítají dny do Vánoc samou nedočkavostí, my dospělí často obracíme listy v kalendáři s hrůzou v očích, co všechno ještě nemáme hotové.

Pokud se i vy marně snažíte dohonit to, co jste ještě nestihli, je čas začít konat. Nikoli panikařit, ale ujasnit si, co, kde, kdy, jak a proč budeme dělat.  Vezměte si tužku a papír, jdeme na to!

Plánujte!

Mít dobrý plán je základ. Jelikož v době, kdy čtete tento článek, do Vánoc zbývá jen pár dnů, je potřeba opravdu si dobře rozmyslet, kam nasměrovat zbytek svých sil. Když si všechno pečlivě sepíšete (a pokud možno přidáte i časový odhad), uvidíte černé na bílém, zda vaše plány byly realistické, nebo zda je nutné začít škrtat.

Minimalizujte!

Znáte Paretovo pravidlo?  Podle italského ekonoma Vilfreda Pareta pramení 80 % důsledků z 20 % příčin. Pár příkladů z praxe: V obchodě 20 % sortimentu dělá 80 % tržeb. Dopoledne jsme schopni za 20 % času, kdy jsme čilí a odpočatí, udělat 80 % činností.

Pokud tento princip aplikujeme na přípravu Vánoc, pak potřebujeme najít těch klíčových 20 % věcí, které když uděláme, přinesou 80 % výsledku.

Ukažme si příklad Paretova pravidla aplikovaného na předvánoční uklízení. Z mého pozorování do oněch 80 % věcí, které lze docela snadno vypustit, patří mytí oken, leštění lustrů či pečlivé čištění trouby. Nechápejte mě špatně – rozhodně nemám nic proti tomu, když jednou za čas vyklidíme veškeré šuplíky a poličky a vše poctivě vysajeme, umyjeme a obsah znova pečlivě naskládáme. Jen si nejsem jistá, jestli je nutné toto všechno dělat v době, kdy čtete tento článek, tedy v druhé polovině prosince.

Mezi oněch 20 % činností, které udělají onen zaručený WOW efekt, patří zjednání pořádku na viditelných místech. Můžete mít sebekrásnější adventní věnec, ale pokud ho usadíte na poličku obloženou nevyřízenou korespondencí hned vedle odhozené tašky z práce, žádnou vánoční náladu tím nevytvoříte.

Každou (ale opravdu každou) vystavenou věc vezměte do ruky a popřemýšlejte, jestli by jí nebylo lépe někde v šuplíku, v krabici, u někoho jiného nebo u vás v popelnici. Budete-li dostatečně systematičtí a dostatečně poctiví, pravděpodobně si uděláte pořádný průvan v nashromážděném inventáři. Uvidíte, že váš byt prokoukne k nepoznání a získáte čistý a úhledný prostor pro předvánoční krásno.

Zatímco náš byt či dům jsme uklízeli po povrchu, co se týče naší osobnosti, určitě bude dobře, když zde naopak nezůstaneme na povrchu, ale pustíme se trochu hlouběji. Co jsme komu neodpustili? Které dluhy si s sebou vlečeme a vlastně už ani nevíme proč? Zkuste pro jednou neutíkat samy před sebou k horlivé činnosti, ale najděte si chvilku na to zastavit se a nechat zazářit Krista do všech zamčených třináctých komnat. Možná budete překvapeni, jak mnoho dokáží změnit zdánlivé maličkosti.

Pokud něco chcete, řekněte si o to!

Moc dobře si z dětství pamatuju maminku, která byla s blížícími se Vánocemi čím dál tím víc uštvaná a nevyspaná a později, když jsme byli starší, trousila ještě poznámky typu „Nikdo mi tu nepomůže, na všechno jsem sama.“

Problém je, že lidé okolo vás neumí číst myšlenky. Možná vidí, že nejste zrovna v pohodě, ale neví, jak vám mají pomoci. Své prosby proto zkuste formulovat jasně a výstižně. „Mohl bys prosím vzít děti dnes ven, abych mohla upéct cukroví?“ „Nevím si rady s výběrem dárku pro tvoji maminku, mohl bys mi poradit?“

Výše uvedená věta platí i pro usnadnění výběru dárků, a to nejen o Vánocích.  Jste-li na straně obdarovaného a nechcete-li dostat čtvrtou sadu ručníků nebo třetí deštník, nezbývá, než vašim blízkým trochu poradit. Pokud vás v průběhu roku napadne něco, co byste chtěli nebo potřebovali a nepotřebujete to úplně akutně, ale snese to odklad, zapište si to do pomyslného „dopisu“. Využít lze i specializované stránky typu www.dejmidarek.cz či www.tomikup.cz. Máte tak jistotu, že dostanete to, co chcete nebo potřebujete.

Počítejte s tím, že všechno může být jinak!

O pár řádků výš jsem se vás snažila přesvědčit, že mít dobrý plán je základ. Ale víte, co je ještě důležitější? Vědět, že každý bitevní plán platí až do prvního výstřelu. (Rozumějte pouze do prvního výstřelu, potom bývá všechno jinak a je třeba reagovat na měnící se okolnosti.) Toto úsloví moc rád používá můj manžel a často s úsměvem dodává, že organizace je nepřítelem improvizace.

Připravte se na to, že až se pustíte do úklidu, ať už toho fyzického či duchovního, půjde všechno pomaleji, než jste čekali. Nenechte se tím rozhodit, je to normální. Nevzdávejte to!

Tenhle článek pro vás píšu koncem října, pár dnů po svých narozeninách. Když jsem si plánovala svůj narozeninový den, měla jsem poměrně jasnou představu – upeču nadívané kuře, z lednice vytáhnu krásný narozeninový dort, který předem nachystám… Realita byla úplně jiná.  Začala mě bolet záda. Nejprve trochu, pak víc – no a v sobotu, v den svých narozenin, jsem se nemohla ani postavit na nohy a skončila jsem na pohotovosti. Řeknu vám, takto jsem si svoje narozeniny rozhodně nepředstavovala!

V konečném důsledku byla bolavá záda tím nejlepším dárkem, který jsem mohla dostat. Když ležíte v posteli, máte čas si utřídit myšlenky, oddělit věci podstatné a podružné a znova zkorigovat směr, kterým pluje loď vašeho života. A že nadívané kuře nahradilo obyčejné pečené a místo dortu jsme měli jen pár kupovaných zákusků? No a co!

Možná i ty vaše Vánoce dopadnou docela jinak, než si plánujete. Ale vždyť to přece nevadí…