Jsme ženy, auta máme plná nepřipoutaných věcí – od kabelek přes deštníky, tašky s nákupem, lahve s vodou, až po mobilní telefony. Dokonce někteří, kteří svačí za jízdy (pokud neřídí auto), tam mají i volně položený otevřený nůž. Každá z těchto věcí však při nárazu několikrát násobí svou hmotnost a je vystřelena kupředu neuvěřitelnou rychlostí. A tak se z těchto volně položených předmětů stávají životu nebezpečné zbraně. Proto se snažíme veškeré předměty pevně připoutat nebo je uskladníme v kufru. Kabelka by neměla ležet volně na klíně tam, kde je airbag, protože při jeho nafouknutí vám poraní tvář. Kabelku můžete například zastrčit pod přední sedadlo.
Rizikovým faktorem při autonehodě může být dokonce i účes. Vysoký drdol, různé jehlice či skřipec ve vlasech nám mohou způsobit mnoho nepříjemností, roztříští se na kousky, které nás zraní,
a navíc narušují stabilitu, kterou by nám měla poskytnout hlavová opěrka.
Bezpečný způsob jízdy znamená přizpůsobit jízdu svým schopnostem a také znát pravidla silničního provozu. Dopravní předpisy se mění, ale v knihkupectví si můžete zakoupit jejich aktualizovaná vydání. Autoškoly také pořádají zdokonalovací kurzy jak jízd, tak předpisů silničního provozu. Rovněž si ověřte, zda je váš řidičský průkaz platný, stejně jako občanské průkazy a pasy mají svou dobu trvání a je zapotřebí jejich data platnosti pohlídat.
Také chci zvláště seniorům připomenout, že zdravotní potíže nepřicházejí skokově, ale plíživě. Mají za následek rychlejší nástup únavy a nervozity. Je důležité mít
o svém zdravotním stavu přehled
a přizpůsobit mu svůj styl jízdy, například častějšími přestávkami během cesty.
V zákoně jsou zakotvené pravidelné lékařské prohlídky. Naše předpisy stanovují, že pravidelným lékařským prohlídkám se musí podrobit řidič nejdříve šest měsíců před dovršením 65
a 68 let věku a nejpozději v den dovršení tohoto věku. Po dovršení 68 let pak už musí řidič chodit na pravidelnou lékařskou prohlídku každé dva roky. Od lékaře obdržíte doklad o své zdravotní způsobilosti, který musíte vozit s sebou. Policisté ho po vás při silniční kontrole budou požadovat.
Ještě bych se dnes chtěla krátce vrátit
k držení volantu. Volant je nutno držet
v poloze tři čtvrtě na tři, a to kvůli airbagu. Jiná poloha je dnes nepřípustná. Při vystřelení airbagu a této poloze rukou na volantu dochází k jejich přirozenému rozevření. V případě jakékoliv jiné polohy rukou na volantu vám airbag vystřelí ruce proti obličeji nebo je zláme, máte-li je prostrčené věncem volantu.
A nakonec něco o bezpečnostních pásech. Připoutejte se vždy i při jízdě na kratší vzdálenost. Správná funkce airbagu je zaručena jen při součinnosti se zapnutými bezpečnostními pásy! Výšku pasu nastavte tak, aby co nejvíce obepínal vaše tělo, neškrtil a nedřel. Pokud vás škrtí (pás přes krk) nebo dře či je až pod ramenem, pak je to špatně. Zpravidla je to způsobeno nevhodnou pozicí a sklonem opěradla. Účinnost pásu je dána úhlem přepásání těla v sedačce! Na předních sedadlech lze zakotvení pásu snížit na vnitřním sloupku. Taktéž u dětí, které dáváte do dětských sedaček či jen na podsedák, je zapotřebí správně vést pás, aby dítě nedusil, nezraňoval či špatně neobepínal jeho tělíčko.
A teď ještě několik drobností:
Pokud se chystáte na delší cestu, připravte si trasu a podívejte se, je-li během cesty nutná dálniční známka.
Jedete-li do cizího státu, seznamte se
s tamními odlišnostmi. V zemích EU jsou podobná základní pravidla silničního provozu, ale v některých bodech se liší. Např. absolutní přednost tramvají, odlišné povolené rychlosti, tažení přívěsů, zákaz jíst za volantem, povinnost mít v autě hasicí přístroj apod.
Nezapomínejte: je dobré umět, je dobré vědět, je dobré spoléhat na druhé lidi, ale naše spoléhání má být na Boha. Pozvěte ho tedy, ať vaši cestu absolvuje s vámi.
(Ž 139,3)
Přeji mnoho bezpečně ujetých kilometrů na vašich prázdninových cestách.
Použité zdroje: BESIP
Alena Šelongová