Myslím, že se s mnohými shodnu v tom, že potraviny by se neměly vyhazovat. Co ale s tím, když nám ztvrdne chléb?

Nejprve několik nápadů, co můžeme udělat, aby k tomu nedošlo:
Kupujme přiměřené množství chleba. V době večerek a podobných obchodů i v malých městech nemusíme mít strach, že se ocitneme bez chleba.
Když jsme koupili více chleba, než dokážeme zkonzumovat, uložme část do mrazáku. Nedoporučuji mrazit větší kusy. Čerstvý chléb nakrájejte na plátky a uložte po malých porcích. Po rozmrazení vždy hned konzumujte.
Pokud je to možné (tato rada asi nebude pro obyvatele velkoměst), najděte někoho, kdo chová zvířata a rád si od vás starý chléb vezme. Tvrdnoucí chléb nařežte na kousky a nechte důkladně uschnout. Nedostatečně usušený chléb uložený v mikrotenovém či igelitovém pytlíku většinou plesniví. Pozor na plíseň, plesnivé kousky zvířatům neprospívají.
Potřebujete-li mít doma z nějakého důvodu železnou zásobu, kupte si toustový chléb, který déle vydrží. Další výbornou možností je pečivo na dopečení. Prodává se jak mražené, tak trvanlivé.

Pokud vám chléb už ztvrdnul, dá se použít různými způsoby:

Topinky
Asi nejčastější použití staršího chleba. Topinky ovšem nemusí být jen klasické – smažené s česnekem.  Pokud máte doma topinkovač, vyrobíme chutné topinky nejen z toustového chleba. Výborné jsou i s máslem a marmeládou, s různými pomazánkami nebo jednoduše jako příloha k hlavnímu jídlu.

Tousty
Dva tenké plátky promažeme, slepíme a opečeme v toustovači. Takto se dá dobře využít i „zavadlá“ již namazaná svačina.

Opečený chléb ve vajíčku
Plátky namáčíme v rozšlehaném vajíčku a osmažíme. Tuto asi všem známou úpravu vylepšíme, když opečený chléb posypeme strouhaným sýrem.

Krutony
Použijeme je do všech krémových polévek. Kostičky chleba opečeme na pánvi. Obzvlášť výborné jsou, opékáme-li je na másle. Jako krutony můžeme též využít nakrájenou suchou topiku připravenou v topinkovači.

Strouhanka
Jestliže máme strojek na mletí strouhanky, umeleme ji z tvrdého chleba (struhadlem to jde těžko). Strouhanku z chleba necháme ještě znovu proschnout a pak uskladníme do sáčku nebo uzavíratelných sklenic. Chlebová strouhanka poslouží právě tak dobře jako strouhanka z bílého pečiva. Je známou klasikou zahušťovat chlebovou strouhankou guláše. Ale právě tak můžeme zahustit šťávu jakéhokoliv dušeného masa. Chlebová strouhanka je i zdravější než bílá mouka.

Chlebová polévka
Přiznávám, že tato polévka byla jedním z postrachů mého dětství. Proto uvádím pouze název, abych poctivě doplnila „chlebové“ možnosti a recept raději zatajím .

Chlebová pizza
Co se týče zpracování tvrdého chleba, je tento recept u nás doma favoritem.
Plech či pekáček vylijeme olejem. Oleje nemusí být příliš, ale víc, než kdybychom plech jen vymazali. Pak dáme chléb. Já osobně nadrobím chléb bez kůrek. Někdo nakrájí chléb na plátky a jimi plech pokryje. Pak už přijdou stejné suroviny jako na normální pizzu – kečup, zelenina, sýr, šunka, koření…, vše záleží na naší chuti. Pokud chceme mít jistotu, že chlebová pizza bude pěkně spojená, zalijeme ji vejcem rozšlehaným v troše mléka. Pečeme poměrně krátce, délka pečení záleží na použitých surovinách, těsto určitě nebude syrové . No – nám to prostě chutná.

Na internetu najdete ještě mnohé další nápady a recepty.
Věřím, že si na ztvrdlém chlebu ještě pochutnáte a nebudete ho muset vyhazovat do popelnic.

Dobrou chuť!
Luba Šťastná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *