Alena Šelongová
Jarní počasí se nám přehouplo do počasí letního. V hlavě se nám začínají rojit myšlenky, co všechno si musíme vzít na dovolenou, na co nesmíme zapomenout, aby dovolená nebyla pokažená naší zapomnětlivostí.
Pokud jedete na dovolenou u nás v České republice, zákony a povinnosti řidiče jistě znáte, ale pokud jedete někam do zahraničí, pak je dobré podívat se na internet, na příslušné stránky státu, do kterého budete cestovat, a tam se ujistit o tom, na co všechno jako řidič nesmíte zapomenout, na co si musíte při jízdě dávat pozor.
Jako prvořadé jsou samozřejmě doklady. Zkontrolujte si jejich platnost. V EU občanský průkaz, jinak pas, řidičský průkaz, malý technický průkaz, zelenou kartu, ale také formulář o dopravní nehodě (získáte v pojišťovně nebo si stáhnete z internetu).
Zjistěte si platnost pojištění vozidla v zemi, do které jedete, ale také jaké doklady tam při kontrole vyžadují od řidiče, např. mezinárodní řidičský průkaz, máte-li půjčené auto, pak potvrzení souhlasu o vypůjčení vozidla od provozovatele vozidla, které se vyžaduje například v Polsku. Nezapomeňte na pojištění „na blbost“, neboli pojištění odpovědnosti z běžného života. Vyřeší za vás škody na cizím zdraví i majetku.
Pořiďte si kopii dokladů, zjistěte si kontakty na asistenční služby či zastupitelský úřad ČR v zemi, kam jedete, platnost pojištění vozidla. Mějte dostatečný finanční obnos uložený na více místech a platební kartu.
Zjistěte si povinnou výbavu vozidla, protože každá země může mít obsahově jinou, ale obvykle do ní patří autolékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta pro každého spolujezdce. V Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Estonsku, Řecku a Turecku je povinný hasicí přístroj, to vše umístěné tak, abyste to měli po ruce, ale aby se to nestalo nebezpečím pro posádku při autonehodě. Vhodná je i sada na opravu pneumatik.
V Německu nelze používat nic, co by řidiče varovalo před umístěnými radary a takovouto navigaci nesmí mít zapnutou ani spolujezdec. Je zapotřebí vypnout v aplikaci všechny notifikace o radarech.
Žádný předmět by neměl být umístěn na palubní desce, kde by bránil ve výhledu.
V Rakousku si dejte pozor na navigaci, která nesmí bránit ve výhledu z auta (přední sklo).
Nespadá do toho místo na předním skle, přes které řidič vidí kapotu vozidla, nebo horní část předního skla zatmavená proti slunečním paprskům. Autokameru v Rakousku nepoužívejte a nemějte ji za sklem ani vypnutou, jsou za to vysoké pokuty. Pravidlo neplatí pro kamery vestavěné či parkovací kamery.
Na Slovensku je řidičům zakázána konzumace jídla a pití během řízení vozidla.
Nemůžete se připravit na všechna rizika cestování, která vás v zahraničí mohou potkat, ale můžete si předem zjistit všechno o zemi, do které cestujete. Na každém hraničním přechodu je umístěna velká cedule, na které jsou pomocí piktogramů zobrazeny důležité věci pro řidiče, jenž projíždí příslušnou hranici.
Konzulární informační centrum pro řešení otázek občanů ČR v zahraničí je k dispozici v pracovních dnech od 8-16 hod. na čísle +420 222 264 222.
A proto jezděte opatrně, dělejte přestávky nejenom pro odpočinek řidiče, ale také osazenstva vozidla a hlavně dětí. Pro přivolání pomoci v Evropě volejte číslo 112 a před cestou si aktivujte v databázi GPS navigaci silničních map země, kam jedete.
Přeji vám šťastnou cestu, mnoho příjemných chvil s rodinou i s vaším dopravním prostředkem a samozřejmě šťastný návrat z dovolené.
Tabita 2/2023