Lucie Krumphanzlová (studentka oboru mediální studia na FSV UK v Praze)

Dezinformace, hoaxy, fake news… Kolikrát za poslední půlrok jste o těchto zvláštních pojmech četli nebo slyšeli? A kolikrát jste četli nebo slyšeli samotné dezinformace, hoaxy nebo fake news? Na druhou otázku už možná nebude tak snadné odpovědět.

Abychom se o to mohli alespoň pokusit, je nutné vědět, o čem je řeč. Úplně první věc, kterou je potřeba si ujasnit, se může zdát směšná: co je to pravda? Ať už to ale vypadá jakkoliv nesmyslně, rozlišení mezi pravdou a lží vůbec není samozřejmostí. Pohybujeme se v post-pravdivém světě a ve společnosti tzv. alternativních faktů. A cože to mají ta alternativní fakta, případně alternativní pravda, být? Jednoduše řečeno lež. Složitěji řečeno fenomén, kdy fakta a hledání pravdy nehrají klíčovou roli, ustupují do pozadí, protože rozhodující slovo mají emocea lži. To je třeba mít na paměti, když (zejména na internetu) narážíme na emotivní, šokující a neuvěřitelně znějící zprávy. Protože právě takové zprávy lži (tedy ona „alternativní fakta“) často obsahují.

Tyto lživé a záměrně nepravdivé informace šířené s cílem oklamat či manipulovat příjemce se označují jako dezinformace. Význam pojmů hoax (podvod, trik) a fake news (falešná zpráva) je velmi podobný a všechny se řadí mezi informační poruchy, které mohou vést ke ztrátě schopnosti významné části populace akceptovat sdílenou představu o realitě. Další komplikace přichází s tím, že jsme takřka neustále obklopováni nadměrným množstvím informací a naše schopnost rozlišování je tak kvůli informačnímu přetížení oslabena.

A co praxe? Jak poznat, že jsme narazili na dezinformaci? Někdy nám stačí letmý pohled, často je to ale obtížnější. Není totiž výjimkou, že sami dezinformátoři označují druhé za dezinformátory. Boj s dezinformacemi tak mnohdy připomíná boj s větrnými mlýny. Můžou mít totiž podobu článků, příspěvků na sociálních sítích, řetězových e-mailů, ale i zmanipulovaných fotografií nebo dokonce videí (tzv. deep fakes). Přesto existuje několik bodů, o které se můžeme opřít, když narazíme na podezřelý obsah:

  1. Zdroj
    Kdo informaci píše/sdílí a jaké k tomu může mít důvody (nesleduje tím náhodou svůj ekonomický či politický zisk?)? Cituje autor nějaké zdroje a jsou tyto zdroje důvěryhodné?

→ Dezinformační weby mnohdy autora neuvádí.

→ Objevují se podvodné weby, které se vydávají za oficiální weby důvěryhodných médií.

  • Titulek

Odpovídá téma titulku zbytku článku? Nedělám náhodou závěry už po přečtení titulku bez toho, aniž bych si přečetl/a celý článek?

→ Dezinformační weby mohou v titulcích používat velká písmena a silná slova (odhalení, konečně pravda apod.), titulky také bývají velmi dlouhé.

  • Datum
    Jaké je u článku uvedeno datum? Dá se datum informace nějak ověřit?
    → Dezinformátoři často šíří několik let staré události a články, ale navozují dojem, že jsou aktuální.
  • Ověřitelnost
    Je možné informaci dohledat i jinde? Píšou o tom důvěryhodná média?
    → Dezinformátoři běžně šíří „exkluzivní“ informace (jen já znám pravdu, tohle vám všichni tají atd.).
  • Gramatika
    Nejsou ve článku gramatické chyby? Nejsou některé výrazy mnohokrát opakované?
    → Dezinformační obsahy bývají plné překlepů, gramatických chyb a expresivních výrazů.
  • Emoce
    Cílí zpráva na emoce? Používá expresivní a hodnotící výrazy? Co ve mně vzbuzuje?
    → Dezinformace mají často za cíl vzbudit v nás negativní emoce (naštvání, pobouření, nenávist, ukřivděnost).
    → Pokud něco zní neuvěřitelně, dost možná to neuvěřitelné je.
  • Kritický přístup
    Není článek příliš subjektivní a jednostranný? Jaké jsou jiné názory na tuto problematiku?
    → Přirozeně vyhledáváme informace, které zapadají do našeho názorového rámce a utvrzují nás v našem přesvědčení.
  • Fact-checkingové weby
    Nevím si rady?
    → Existují weby, které se věnují tzv. fact-checkingu (ověřování konkrétních tvrzení a vyvracení dezinformací). Je možné, že už danou dezinformaci vyvrátily. Příklady takových webů: www.manipulatori.cz , www.demagog.cz  nebo www.hoax.cz nebo projekt Ověřovna Českého rozhlasu na stránkách www.iRozhlas.cz

Vyznat se ve světě rychlých, všudypřítomných a různě kvalitních informací vůbec není snadné. Těchto osm bodů vás jistě takříkajíc nespasí, ale pokud si při střetnutí s dezinformací vzpomenete alespoň na jeden nebo dva, určitě vám nebudou ke škodě. Tak hodně štěstí do boje a nezapomeňte se opásat pravdou!

Tabita 2/2022