Olga Koláčková
Jedna moje kamarádka má moc ráda levanduli. Má ji všude, nejen na zahradě. Motiv s levandulí na hrnečkách i na táccích pod nimi, levandule na ubruse, levandule na obrázku, levandule ve vázičce… Když se onehdy vrátila z ciziny, chlubila se báječným krémem s levandulí. Jaká je po něm hebká a vláčná pokožka! Nachomýtl se k tomu kamarád, který na rozdíl od ní, umí anglicky: „A víš o tom, že to je na nábytek?“ Zkrátka, levandule je úžasně všestranná rostlina!
Pochází ze západního Středomoří, kde se pro zpracování pěstuje ve velkém – např. ve známé Provence. U nás se dá pěstovat bez problémů také, ale obsahuje méně účinných látek. Levandule (Lavandula angustifolia) má ráda hlinitopísčitou půdu a slunečné stanoviště a dobře snáší sucho. Na živiny není náročná. Po zimě je dobré keříky částečně seříznout.
Používá se květ, který obsahuje třísloviny a silice s několika terpeny, působící fytoncidně (rostlinné antibiotikum). Sklízíme ho v době, kdy květenství je rozkvetlé tak napůl, svážeme do snopků, pověsíme hlavičkami dolů a necháme uschnout.
Použití
Květy levandule mají v domácnosti velmi rozmanité použití. Voňavý nálev z čajové lžičky květů na šálek vody uklidňuje nervy, tiší bolesti hlavy, pomáhá trávení a provoní dech. Květ levandule je i oblíbenou součástí uklidňujících bylinných směsí (například spolu s třezalkou, meduňkou a chmelovými šišticemi). Uklidňující je i koupel, do níž můžeme přidat litr silnějšího nálevu z levandulových květů, nebo sáček s nimi zavěsit do proudu horké vody. Sáčky se sušenou levandulí vložené do skříně provoní prostor i prádlo a především účinně odpuzují moly. Svazky sušených květů jsou krásnou dekorací a zároveň osvěžují vzduch. Čerstvé květy lze také kandovat a zdobit jimi dezerty, přidávat je do marmelád. Sušené květy patří do směsi provensálských bylin a hodí se například k dušeným pokrmům. K masitým jídlům a rybám se v jihoevropských kuchyních přidávají i ostře chutnající mladé lístky levandule.
Pleťová voda z levandulových květů
- Hrst sušených levandulových květů zalijeme sklenicí nesycené minerální vody.
- Přidáme malý šálek jablečného octa a protřepeme.
- V dobře uzavřené nádobě necháme 1-3 týdny vyluhovat při pokojové teplotě.
- Přecedíme a slijeme do sklenice, nebo lahvičky s rozprašovačem.
- Do připravené pleťové vody můžeme přidat ještě rostlinný glycerin z lékárny.
Levandule pleť důkladně čistí a zároveň uklidňuje jakékoli podráždění. Zvláště při večerní očistě její vůně příjemně uklidňuje. Jablečný ocet vyrovnává pH pleti a stahuje póry, minerální voda ji posiluje.
Poslední dobou se na našem trhu objevují i jiné druhy levandule, např. Lavandula stoechas, říká se jí motýlokvětá. Má větší a hezčí květy, ale u nás může v zimě namrzat, je trochu choulostivější.
Bibliografie:
Wikipedie: otevřená encyklopedie [online]. 2015 [cit.2015-08-07].
Dostupné z : http://1url.cz/cYzX
Dostupné z : http://1url.cz/YYzv