Zůstat ve spojení

Ida Pencová

Více než kdy jindy děti teď tráví svůj čas na internetu. Vlivem dlouhého období nouzového stavu, kdy jsou zavřené nejen školy, ale je omezeno i mnoho dalších aktivit – kroužky, bazény, sportoviště apod. jsou děti častěji než jindy ve virtuálním světě. Mnozí rodiče to sledují s obavami a zcela oprávněně si kladou otázky: je moje dítě v bezpečí? Co tam vlastně dělá? A co mám dělat já, abychom se neodcizili a neztratili spolu kontakt?

Na tyto otázky se pokoušíme najít odpovědi na webinářích pro rodiče a pracovníky s dětmi nazvaných Kyberdítě a jeho sítě®. Rodičům nabízíme hned dvě možnosti. V tématu s podtitulem „Jak se zorientovat v kybersvětě“ ukazujeme základní přehled toho, k čemu děti využívají internet, jaká nebezpečí na ně číhají a co jako rodiče můžeme dělat, abychom naše děti ochránili. Řešíme, proč se děti často ve virtuálním světě cítí tak dobře a proč to v nás, rodičích, působí napětí. Řešíme také otázku míry času stráveného na internetu a dáváme jednoduchá vodítka, podle kterých rodiče zjistí, jak poznat případnou závislost a jak s ní pracovat. Nedílnou součástí našich setkání jsou také chvíle pro sdílení zkušeností rodičů, které bývají velmi inspirativní a uklidňující. Už jen tím, že zjišťujeme, že v tom nejsme sami. J

Navazující téma má podtitul „Jak se propojit s dnešními dětmi“ a soustředí se na otázky, jak s dětmi komunikovat, abychom takzvaně „zůstali ve spojení“ a navzájem se neodcizili. Přemýšlíme, jak budovat vzájemnou důvěru a také jak nastavit rozumná pravidla pro používání různých elektronických zařízení.

Naše webináře probíhají každý měsíc, od loňského jara už je navštívilo více než 200 účastníků. Z jejich ohlasů vybírám:

„Děkuji za praktické tipy, jak na budování propojení s dětmi! Hned zkusím praktikovat. Také děkuji za milou atmosféru.“

„Děkujeme. Moc se nám to líbilo. Sledovali jsme s manželem. Přineslo nám to plno námětů na zamyšlení a komunikaci v rodině.“

Tipy pro rodiče:

1.       Hlavně se příliš neděsit. Nelze zmapovat a kontrolovat všechno, co dítě hraje, dělá, na co se dívá. A to nás rodiče může stresovat. Máme pak tendenci „zachránit, co se dá“ a omezovat a vydávat zákazy. Čím starší dítě, tím hůře to snáší. Nebojme se dětem víc věřit, jsou chytřejší, než tušíme.

2.       Mluvit spolu. To se snáze řekne, než udělá. Ale bez mluvení zůstává prostor pro domněnky a katastrofické scénáře.

3.       Nebát se zeptat. Nedávno jsme s kamarádkou vedly debatu o tom, co to znamená, když dítě řekne, že ho někdo „zroustil“. Protože jako stárnoucí matky nemáme tušení, zeptala jsem se svého dospívajícího syna. Zeptat se není trapas. Ukazuje to, že mám zájem, a zároveň podpořím v dítěti jeho sebevědomí. Není to vždy jen tak, že matka vysvětluje a dítě kýve, může to být i naopak.

Pokud chcete vědět více praktických tipů a cvičení „jak na to“, navštivte náš webinář. Budete mít možnost si prakticky vyzkoušet, jak mluvit s dětmi, ale také můžete sdílet svou konkrétní situaci a získat nadhled a snad i nějaké východisko.

Webinář najdete zde:

https://www.hope4kids.cz/kyber-dite/

Na této stránce je dole přímo přihlašovací formulář 🙂

Tabita 1/2021