Karel Řežábek

Erich Fromm ve své knize Umění milovat napsal:

„Stěží existuje nějaký podnik, který začíná s tak obrovskými nadějemi a očekáváním, a přesto s takovou pravidelností selhává, jako je láska.“

Podle Českého statistického úřadu je u rozvodových stání nejčastěji uváděnou příčinou rozpadu vztahu rozdíl povah a zájmů manželů, a to v celých 87 %. (Oproti pouhým 10 % v roce 1960, kdy jako příčina rozvodu vedla nevěra). Průměrné české manželstvítrvá12,3 roku.

Od devadesátých let dvacátého století se podstatně změnila struktura rozvodů podle délky trvání manželství, a to ve vyšším procentuálním zastoupení rozvodů déletrvajících manželství.  Zatímco v roce 1991 se téměř 60 % rozvodů týkalo manželství do deseti let od uzavření, od roku 2003 se tento podíl udržuje na úrovni 40 %. Naopak tedy, 60 % rozvodů uzavírá manželský život po více než deseti letech od sňatku.

Proč je příkladných, inspirativních vztahů tak málo?

Když se narodíme, musíme se učit mnoha věcem. Rodiče nás naučili chodit, mluvit …, pak začneme chodit do školky, školy…, tam se také učíme spoustě věcí, a opět to trvá řadu let. Tolik let učení se různých věcí. Učil nás někdo lásce a přátelství?

Pak není divu, že v tom moc neumíme chodit…

Freddie Mercury

 Můžete mít všechno na světě, a přece být tím nejosamělejším člověkem. To je nejhorší druh osamělosti. Úspěch mě učinil idolem celého světa a přinesl mi miliony liber, ale zabránil mi získat to jediné, co všichni potřebujeme – trvalý láskyplný vztah.“

Co ale s tím, když jsme každý jakoby z jiné planety?

ROZDÍLY MEZI NÁMI

Jednou z priorit ženského mozku je udržování vztahu prostřednictvím řeči.

Některá fakta:

  • Mužský mozek je v průměru o 10 -15 % větší a obsahuje zhruba o 4% více mozkových buněk než průměrný ženský mozek.

V roce 2001 zjistili vědci z Harvardské univerzity, že určité části mozku jsou jinak velké u mužů a u žen:

  • Muži mají zhruba 6,5krát více šedé tkáně mozkové (obsahuje centra pro zpracování informací).
  • Ženy ale mají zhruba 10krát více bílé tkáně mozkové (slouží jako komunikační síť spojující tato centra).

Této rozdílnosti je přisuzována příčina toho, proč muži a ženy přemýšlejí odlišně. (Zjednodušeně řečeno: šedá hmota obsahuje centra pro zpracování informací, zatímco bílá hmota slouží jako komunikační síť spojující tato centra.) Muži přemýšlejí pomocí šedé hmoty, která je plná aktivních neuronů. Ženy naproti tomu přemýšlejí více bílou hmotou, která má hustší síť neuronových spojení. Ženský mozek je tudíž poněkud složitější na pochopení, ale větší počet spojení umožňuje ženám, aby jejich mozek pracoval rychleji než ten mužský.

Z biologického hlediska mají ženy více propojeny obě mozkové hemisféry a převažuje u nich verbální dovednost. „Jednou z priorit ženského mozku je udržování vztahu prostřednictvím řeči:

Žena za den použije 6-8 tisíc slov, 2-3 tisíce zvuků a 8-10 tisíc gest, mimických výrazů, pohybů hlavy a dalších signálů řeči těla. Při denní komunikaci tedy použije přes 20 tisíc komunikačních jednotek.

Muž použije pouhé 2-3 tisíce slov, 1-2 tisíce zvuků a jen 2-3 tisíce signálů řeči těla.

Jeho denní průměr je tedy přibližně 7 000 komunikačních jednotek – pouhá jedna třetina ve srovnání se ženou.“

A to ještě platí, že muži vysloví třikrát více slov na veřejnosti než v soukromí, kdežto ženy vysloví třikrát více slov v soukromí než na veřejnosti.

Platí ovšem, že asi 15-20 % mužů má „ženský“ mozek a asi 10 % žen má „mužský“ mozek.

Další významný rozdíl se týká toho, od čeho kdo odvozuje svoji hodnotu.

 

NAŠE HODNOTA

       Hodnota muže je určována jeho schopností dosáhnout úspěchu. Důležité pro něj je podat výkon, prokázat schopnost, vyřešit problémy.

Muž se většinou domnívá, že své problémy si nejlépe vyřeší sám, a nevidí důvod, proč by o nich měl hovořit s někým jiným. Když však opravdu potřebuje pomoc, je známkou moudrosti, když ji sežene. V takovém případě vyhledá někoho, koho si váží, a s ním o svých problémech hovoří. (Požádá-li jeden muž druhého o radu, tázaný chápe žádost jako kompliment.) Proto také, začne-li žena řeč o problému, chápe to muž jako žádost o radu. Jenže žena nechce slyšet rady, protože se nesnaží nalézt řešení. Často se prostě jenom chce podělit o své denní pocity a její partner v domnění, že jí pomáhá, ji přerušuje souvislým proudem návrhů, jak její problémy řešit.

U mužů je zdrojem negativních emocí hrůza z toho, že selhává jako živitel, ochránce, milenec nebo rodič.

Hodnota ženy je určována city a kvalitou jejích vztahů. Důležitá je pro ni schopnost projevovat lásku, komunikace, vcítění se a udržování vztahů.

Pro ženy je zdrojem uspokojení udržování vztahů (zejména prostřednictvím komunikace). Proto si chtějí povídat. Ženy jsou hluboce přesvědčeny, že všechno, co funguje, může fungovat ještě lépe. Mají v povaze touhu věci zlepšovat. Když jim na někom záleží, bez zábran ho upozorňují, co se dá zlepšit, a navrhují, jak to udělat. Poskytnout radu a konstruktivní kritiku je aktem lásky.

Jenomže muži jsou orientováni spíše na řešení. Pakliže něco funguje, jejich heslem je neměnit to. Když se žena snaží muže zlepšit, cítí to on jako snahu opravit ho. Přijímá to jako sdělení, že je porouchaný. Dává-li žena muži nevyžádanou radu, získá muž dojem, že ho považuje za neschopného a předpokládá, že by na to, co má dělat, sám nepřišel, nebo že by to nedokázal. Pokud ho kritizuje, zejména tehdy, když se dopustil nějaké chyby, vyvolává v muži pocit, že je pod kontrolou a neoblíben. Potřebuje daleko víc ženino pochopení než radu, má-li se ze svých chyb poučit. Když muž cítí, že se ho žena nesnaží napravovat, je daleko víc nakloněn žádat ji o radu nebo o pomoc.

Zdrojem negativních emocí u žen je strach ze zranění, z toho, že zůstane sama, ze ztráty, z citové i hmotné nouze. („Ty mě zraníš, budeš mě ignorovat, odmítneš mě, způsobíš, že se budu cítit nemilovaná… nebo mě opustíš, necháš mě nezabezpečenou, bez pomoci a bez peněz…)

­­­­­­­­

Lépe je dvěma nežli samotnému; jejich námaha má štědrou odměnu.

Kaz 4,9 B21

Použité zdroje:

http://casopis.mensa.cz/veda/je_seda_dulezitejsi_nez_bila.html

http://links.comehere.cz/preklady/howstuffworks/maji-muzi-a-zeny-odlisne-mozky/

http://www.vesmir.cz/clanek/rozdily-mezi-muzem-a-zenou

Alana a Barbara Peaseovi: Muži! Ženy! Zábavné partnerské testy, str. 17

Deborah Tannenová, You Just Don´t Understand: Women and Men in Conversation (Ty mi zkrátka nerozumíš – ženy a muži v rozhovoru), New York: Ballantine, 1990.

Bible říká: