Petr Plaňanský
Dnes Vás zvu na kratičkou procházku k nejkrásnější evropské přehradě – Les Království. Leží nedaleko Dvora Králové, takže její návštěvu můžete spojit s návštěvou Safari parku v naší asi nejznámější ZOO, potoulat se v lesích kolem hospitalu Kuks nebo navštívit pevnostní město Josefov, obdobu mnohem známějšího Terezína.
Nejlépe se k přehradě dopravíte autem. Vozidlo můžete ponechat na malém parkovišti nedaleko nádrže. Určitě stojí za to si přehradu nejen přejít po koruně hráze, ale pokračovat dál (po zelené značce) lesní cestou, která lemuje břeh přehrady. Je to procházka nenáročná a zvládnou ji bez problémů i starší lidé či rodiče s malými dětmi.
Je obdivuhodné, jak přehrada zapadá do celkového rázu krajiny, a je malebná v jakémkoli ročním období, i když podzimní barvy jí obzvláště sluší. (Je to jedno z elegantních a citlivých architektonických řešení, které neruší genius loci, podobně jako je tomu třeba s vysílačem na Ještědu.) Pokud se na přehradu Les Království vypravíte v létě, můžete navíc navštívit expozici spojenou s historií přehradnictví.
K vybudování této malebné přehrady vedly zkušenosti z katastrofální povodně r. 1897 na horním toku Labe. K realizaci vodního díla došlo mezi roky 1910-1919 a svého času byla největší přehradou mladé Československé republiky (stavbu značně pozdržela první světová válka).
Při letošních povodních, které spláchly hlavně Jesenicko a Krnovsko, zabránili v Čechách vodohospodáři škodám na středním toku Labe tím, že Les Království (stejně jako vodní nádrž Labská ve Špindlerově mlýně) s předstihem vypustili. Rozložili tím v čase přívalovou vlnu z intenzivních dešťů, která sice tok Labe zvedla, ale neměla ničivé účinky jako na jiných (zejména moravských) tocích. Místní starousedlíci prý nepamatují, že by kdy spatřili téměř samé dno přehrady.
Tabita 4/2024