Topinambury
Luba Šťastná
Máte malou zahrádku, a přesto na ní chcete vypěstovat i něco, co se dá sníst? Potřebujete, aby to bylo nejen k jídlu, ale aby to na záhonu vypadalo pěkně? Nemáte čas nebo chuť věnovat příliš času zahradničení, a přesto chcete dosáhnout úspěchu?
Doporučuji vám můj letošní objev – topinambury.
Dostala jsem pár hlíz, které jsem zahrabala do hlíny. Kromě občasného zalití v parném létě jsem se o topinambury nemusela starat. Pravda, protože vyrostly přes dva metry, musela jsem je přivázat.
Byly vysoké, krásně žlutě kvetly a lákaly množství včel.
Na podzim jsme lodyhy ořezali, hlízy nechali v zemi a měli jsme čerstvou zeleninu celou zimu. Pokud nebyla půda zamrzlá, vydloubli jsme pár hlíz a byl oběd. Nejčastěji jsem je uvařila jako brambory (pozor, vaří se krátce), nejvíc nám chutnaly šťouchané se smaženou cibulkou. Dají se jíst i syrové, nejpodobnější jsou asi kedlubnám. Můžete je i péct se slupkou, případně grilovat. To jsem ale ještě nezkoušela.
Takže já topinambury doporučuji. Udělají vám radost jak svými květy na podzim, tak v zimě či na jaře na talíři. Budete mít jak kytičku, tak zdravou mňamku.
Máte-li kousek místa na zahrádce, nejlépe třeba někde u zdi, neváhejte tam zahrabat pár hlíz a pak se jen těšte na užitek.
Co o topinaburech víme:
Slunečnice topinambur (Helianthus tuberosus), starším názvem topinambur hlíznatý, zkráceně jen topinambur, lidově zvaná židovské brambory nebo řidčeji také jeruzalémské artyčoky, je bylina z čeledi hvězdicovitých. I když je příbuzná se známou slunečnicí, způsobem pěstování má blízko k bramborám.
Přímá lodyha dorůstá výšky 1,2–3 m a v horní části se větví. Je obrostlá až 1 mm dlouhými bělavými, na bázi načervenalými chloupky. Rostlina je nenáročná na podmínky prostředí, snáší vlhké i suché polohy, hlízy nejsou poškozovány ani silnými mrazy, je proto vhodná k pěstování i v podhorských a horských oblastech. Hlízy jsou většinou nepravidelné s bílou nebo červenou slupkou a vynikají vysokou mrazuvzdorností, takže se běžně sklízejí až na jaře.
Hlízy v čerstvém stavu jsou křehké a jejich hmotnost se pohybuje v rozmezí 20 – 140 g. Slupka je mnohem tenčí než slupka brambor. Nemají korkovou vrstvu, takže na vzduchu rychle vysychají. Na rozdíl od brambor však na světle nezelenají.
Topinambury jsou velmi vhodné pro diabetiky, protože neobsahují škrob, kterého je mnoho v bramborách, ale diabeticky vhodný inulin, dále železo, křemík, draslík a vitamín C. Díky inulinu a pektinu pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v organismu, regulují krevní tlak, chrání játra a ledviny. Ze stejných důvodů pomáhají organismu zbavit se různých jedů a také rakovinotvorných těžkých kovů a toxinů organického původu. Pomáhají též zvyšovat odolnost organismu při infekcích.
Tabita 2/2024