Když jsem jako každý čtvrtrok oslovila Olinku Koláčkovou, naši specialistku na zahradnictví, s dotazem, o čem že tentokrát napíše, nepochodila jsem. Její vytížení v zahradnictví jí nedávalo šanci článek napsat.
Chtěli jsme se tentokrát zaměřit na to, co dělat se slimáky na našich zahradách. Zda je nějaká šance se jich zbavit, nebo jim máme pokorně přenechat naše plodiny.
Její odpověď byla dost zajímavá:
Je mnoho přípravků. Prodává se například Ferramol (modré granule) a pak další přípravky, některé se jmenují jen „prostředek proti slimákům“ a nemají vždy jména. Všechny jsou víceméně účinné. Občas je nosím své mamce. Moje mamka ale stejně každý den brzy ráno
a večer projde zahradu, posbírá slimáky do kelímku a pak je vysype do kyblíku, kde je posolí. Vznikne cosi velice odpudivého. To je pak potřeba někam vylít. Ovšem pozor, ne do země, protože sůl zasoluje půdu a to není dobře. Ale ty potvory se samozřejmě dál množí, přilézají z okolních zahrad, takže nekonečná práce.

Tato odpověď mě oslovila. Uvědomila jsem si, že většinou v životě nejsou jednoduchá, snadná a definitivní řešení. V naší instantní době by se nám moc líbilo, kdyby na vše byl jednoduchý recept: 2x posypat a nemám slimáky, sníst 3 tabletky a budu zdravá, vypít zázračně fungující tekutinu a budu štíhlá, pomodlit se a budu…
Chci jednoduchý recept. Pokud možno bez námahy, bez vytrvalosti. Jenže stejně jako zahrada nám nebude vzkvétat bez našeho potu, tak ani v životě zlé věci nezmizí bez toho, abychom je „hubili“ neustále a opakovaně.
Trochu si pospíš, trochu zdřímneš, trochu složíš ruce v klín a poležíš si a tvá chudoba přijde jak pobuda a tvá nouze jako ozbrojenec.
Je zajímavé, že tento text je v Bibli napsaný hned dvakrát (Přísloví 6,10-11a Přísloví 24,33).
Že by to bylo tak důležité?
Přeji vám mnoho síly a vytrvalosti
k hubení škůdců ve všech oblastech vašeho života.


Abychom přece jenom uspokojili zahrádkáře, ještě několik rad od Olinky:
Na internetu se dá koupit biologický prostředek Parazitické hlístice, které se množí uvnitř slimáků a jakoby je zevnitř vyžírají a tím likvidují. Osobní zkušenosti s tím ale nemám.
Kamarádka zkoušela kachny – indické běžce (další „osvědčený“ prostředek na likvidaci slimáků, že prý ty kachny sežerou všechno, včetně slimáků). Byla jsem zvědavá na výsledky. Žel, dřív než kachny stihly zatočit se slimáky, zatočila liška s kachnami.
Z přípravků doporučujeme Ferramol. Je výhodný v tom, že není jedovatý pro kočky, psy a ježky, a navíc působí jako hnojivo. Některé z levnějších přípravků mohou způsobit například ježkům, kteří otrávené slimáky sežerou, pomalou
a bolestivou smrt.
Za redakci dodávám, že víme o dalším pokusu chovat indické běžce. Jelikož byly zakoupeny nedávno, o výsledku vás budeme informovat v některém z dalších čísel.

Luba Šťastná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *