Petr Plaňanský

Okolí Moravské Nové Vsi máme nejčastěji spojené s ničivým tornádem roku 2022. Málokdo si však vzpomene, že nedaleké Mikulčické hradiště je spojeno s historicky nejstarším záznamem o ztrátě kola na našem území. Jak je doloženo například v dějinách sepsaných Františkem Palackým: Konstantin a Metoděj přišli okolo (správně čti „o kolo“) roku 863. Inu, zdá se, že se u nás kradlo odjakživa…

Ale nyní vážně – pojďme se společně vypravit na velkomoravské hradiště nedaleko řeky Moravy a jejích četných slepých ramen, kde působili dva velmi vzdělaní a mimořádně nadaní bratři ze Soluně (ano, z toho řeckého města, kde jeden ze sborů zakládal sám apoštol Pavel). Ti na naše území přinesli nejenom jazyk a překlad evangelií do zdejší řeči (Konstantin), nýbrž sepsali i první občanský zákoník (Metoděj) a za krátkou dobu vyučili řadu svých následovníků. Učedníci Konstantina a Metoděje po svém vyhnání z Moravy následně úspěšně christianizovali podstatnou část Balkánu.

Ať už chcete historický areál projít pěšky, či si projet na kole, dá se zaparkovat nedaleko muzea. To samo rozhodně stojí za návštěvu, stejně jako řada vyznačených půdorysů mnoha kostelů a rotund, které kdysi v okrsku hradiště
a jeho nejbližším okolí stávaly. Podle všeho šlo o historicky nejhustší sakrální zástavbu na našem území.

Navíc můžete navštívit sousední Slovensko, které v roce 2019 propojila pěší
a cyklistická lávka přes řeku Moravu. Zde, nedaleko obce Kopčany, stojí jediná dochovaná památka z doby Velké Moravy. Jde o kostelík sv. Markéty Antiochejské. V samotných Kopčanoch je též muzeum, tentokrát Záhorské. Jeho expozice je věnována jak nedalekému velkomoravskému hradišti, tak
i připomínce otce našeho prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Jeho rodištěm byly Kopčany. K Záhorskému muzeu dorazíte pěšky z parkoviště mikulčického areálu přes lávku kolem jediného stojícího kostelíka za necelou hodinku a půl.

A pokud se chcete dovědět podrobněji o misi soluňských bratří i o tom, jaké poměry panovaly ve Velkomoravské říši a jejím nejbližším okolí, pak vřele doporučuji skvělou knihu Jindry Jarošové: Svatí Kacíři aneb reportáž nejen z Velké Moravy, kterou vydal Radioservis.

 

Tabita 3/2024