David Loula, prezident spolku České studny
Projekt zajišťuje spolek České studny, který se zaměřuje na obnovení starých českých studní – hodnot, které přinesly naše významné historické osobnosti. Cílem spolku je obnova národa skrze návrat k hodnotám české reformace a osobností jako byl Jan Hus, Jan Amos Komenský a další. Identita českého národa spočívá v duchovních kořenech naší minulosti a navázáním na historickou integritu se náš národ opět pozvedne kulturně i duchovně.
Evropa se rychle mění před očima. Tváří v tvář islámskému terorismu a přistěhovalecké vlně se lidé opět začínají zajímat o svoji identitu, hledají své osobní i národní kořeny. Mluví se o návratu k základům evropské civilizace. Kde jsou tyto základy a jak je pojmenovat? Na tyto otázky odpovídá projekt Husovy stopy, který odhaluje odkaz našich velkých národních osobností, které se podílely na tvorbě evropských hodnot. Formou podlahových samolepek, publikací a přednášek se veřejnosti snažíme přiblížit český národní odkaz.
V roce 2015, kdy se připomínalo 600. výročí upálení Jana Husa, zahájil spolek České studny vzdělávací projekt Husovy stopy a představil ho základním a středním školám. Do projektu se zapojilo na 600 škol.
Podlahové samolepky ve tvaru husích stop nesou názvy dvanácti Husových hodnot:
Lidé se mohou s těmito Husovými hodnotami ztotožnit tím, že se na ně postaví. Také byly vydány publikace s popularizací Husova nadčasového odkazu.
V roce 2016-2017 realizujeme projekt Husovy stopy pro knihovny.
Knihovnám nabízíme publikace o Janu Husovi a české reformaci, podlahové samolepky Husových stop s dvanácti hodnotami Jana Husa (zdarma), vzdělávací přednášky o duchovním odkazu českých dějin pro veřejnost a interaktivní dílny Tajemství Husích stop pro školní kolektivy.
Cílem projektu je vybudovat na bázi důvěry trvalou spolupráci s knihovnami a každoročně jim přinést nový zajímavý program či produkt. Knihovny se tak mohou stát prostředím, odkud se do měst a vesnic bude šířit světlo evangelia a křesťanské hodnoty skrze duchovní odkaz našich dějin. Smyslem tohoto projektu je, aby kolem knihovny vznikla komunita lidí, kteří mají o tato témata zájem, a aby místní církve měly veřejný necírkevní prostor, kde mohou sloužit lidem, navázat s nimi vztahy a přinášet jim duchovní požehnání.
Nyní jsme ve fázi realizace přednášek a interaktivních dílen o Janu Husovi v knihovnách a sháníme 72 strategických partnerů pro České studny, kteří by byli ochotni navštívit i malé knihovny ve městech a na vesnicích a osobním jednáním tak podpořili naši nabídku.
Pokud se chcete dozvědět víc o projektu Husovy stopy, navštivte webové stránky www.husovystopy.cz.