Daniel Voldřich

Rozmohl se nám tady takový nešvar – aplikace! Dnes už téměř neexistuje oblast našeho života, kterou by nebylo možné svěřit nějaké mobilní aplikaci. Už před tím ani nejde uniknout. Už neexistuje supermarket nebo čerpací stanice, kde by člověk v klidu nakoupil, aniž by při placení čelil dotazu, zda už má jejich aplikaci. Pamatujete, když byl telefon jen na volání a SMS? To byly časy. Dnes? Dnes je mobil plný aplikací úplně na všechno. Dokonce se uměle vytváří problémy a témata, aby na to mohla být zřízena nová aplikace. Tu si pak stáhnete, protože to „určitě potřebujete“, použijete to jednou, a pak už to jen zabírá místo v telefonu a užírá data. Největším paradoxem je, že existují aplikace, které vám pomůžou třídit ostatní aplikace. Lidé tak svůj denní program neprožívají, oni ho proaplikují.

Začíná to nenápadně už ráno. Mobil na nočním stolku spustí budík. Vypnete ho, jenže ouha. Blikají na vás notifikace ze sociálních sítí. Je třeba je všechny zkontrolovat! Pak ještě mrknout na předpověď počasí. A pozor, do toho všeho se hlásí chytré hodinky s vyhodnocením kvality spánku. Najednou je půl hodiny pryč, vy stále ležíte v posteli a váš telefon spálil víc baterie než vy kalorií. Ke snídani pak káva z chytrého kávovaru, ovládaného samozřejmě mobilní aplikací. Jak jen někdo může bez toho žít? Přes mobil si navolím přesný počet kávových zrn, přesné množství mléka, ale hlavně bez cukru, abych nepřišel do konfliktu s fitness aplikací. Ta by mi dala. Před odchodem do práce ještě rychle zkontrolovat podlahu v koupelně, ať mi zas mobil celý den nehlásí, že se robotický vysavač zamotal do zapomenutého ručníku.

Digitální svět není sám o sobě špatný a přináší spoustu výhod, pokud je používáme smysluplně a s rozumem. Pokud skutečně šetříme čas, například v komunikaci se státní správou, je vše v pořádku. Avšak překročit hranici, kdy už býváme ovládáni a manipulováni, bývá velice snadné. Je to zpravidla vnucený pocit sociálního vyloučení a izolace, co nás vede k tomu, abychom si aplikace instalovali. Pocit odříznutí od některých informací, vyčlenění z nějaké společenské skupiny nebo pocit jiné překážky a nerovnosti. Pocit diskriminace, že nemůžu využívat některé služby nebo nemůžu nakupovat se slevou, bývá nejčastějším trikem. Podpora závislostí nebo zneužívání osobních údajů jsou rovněž čím dál častějším dopadem některých kontroverzních aplikací. Nezřídka je slyšet i o případech, kdy některé aplikace špehují naše finanční transakce a v krajním případě můžou odesílat peníze z našich účtů.

Pokud máte v mobilu aplikaci na každou svoji činnost, zkuste se na chvíli zastavit. Je dobré občas zhodnotit, co nám skutečně prospívá a nenechat se ovládat neustálým tlakem digitálních podnětů. Máte pocit, že vám technologie pomáhají, nebo vás spíše zahlcují a odvádí pozornost? V bibli je napsáno: Všecko zkoumejte, dobrého se držte, zlého se chraňte v každé podobě (1Te 5,21-22, ČEP). Tento verš nás vybízí k rozlišování a moudrosti. Zkoumání znamená přemýšlení a rozhodování. Ne všechno, co je populární nebo pohodlné, je pro nás skutečně dobré. Místo toho, abychom se soustředili na to, co je skutečně důležité, ztrácíme se v množství drobností, které nás rozptylují. Život nemusí být optimalizovaný na 100 %. Držet se jednoduchých a přirozených principů je cesta a předpoklad k tomu, abychom život prožili s naplněním Božího záměru.

 

Tabita 1/2025